Sat. Apr 27th, 2024
Plodni dani

Postizanje trudnoće može biti jednostavno za neke parove, dok za druge može zahtevati malo više vremena i postupaka. Saznajte šta sve možete uraditi da što pre ostanete u drugom stanju, kroz ovih 5 ključnih koraka. 

Utvrdite svoje plodne dane (i dan ovulacije)

Plodni dani, odnosno period kada je kod žena najverovatnije da će doći do začeća, obično se vezuju za vreme ovulacije. Ovulacija se dešava sredinom menstrualnog ciklusa. Ako imate redovan ciklus od 28 dana, ovulacija obično nastupa otprilike 14. dana nakon početka menstruacije. Međutim, treba imati na umu da su žene različite i da ciklusi mogu varirati. Ovulacija može nastupati između 11. i 21. dana ciklusa kod žena sa ciklusima od 28 dana.

Plodni period može trajati nekoliko dana. Jajna ćelija može biti sposobna za oplodnju 12 do 24 sata nakon ovulacije, dok spermatozoidi mogu preživeti u reproduktivnom traktu žene do pet dana. Dakle, plodni dani obuhvataju nekoliko dana pre ovulacije, dan ovulacije i nekoliko dana posle ovulacije.

Ako pokušavate da dobijete bebu, praćenje menstrualnog ciklusa i korišćenje testova ovulacije mogu vam pomoći da identifikujete kada nastupa ovulacija, odnosno plodni dani. 

Kako utvrditi kada nastupa ovulacija?

Postoji nekoliko metoda koje žene mogu koristiti kako bi utvrdile kada se odvija ovulacija. Evo nekoliko najčešćih metoda:

  • Praćenje menstrualnog ciklusa – Većina žena ima ciklus koji traje između 21 i 35 dana. Ovulacija se obično dešava oko sredine menstrualnog ciklusa, odnosno oko 14. dana nakon početka menstruacije.
  • Praćenje telesne temperature – Telesna temperatura se povećava nakon ovulacije. Merenje telesne temperature svakog jutra pre nego što ustanete iz kreveta i beleženje rezultata može vam pomoći da identifikujete ovulaciju. Nakon ovulacije, temperatura će se održavati na višem nivou tokom ostatka menstrualnog ciklusa.
  • Praćenje promena u cervikalnoj sluzi – Tokom ciklusa, cervikalna sluz prolazi kroz promene. U vreme ovulacije, sluz postaje providnija, klizavija i slična belancu. Praćenje ovih promena može pomoći u određivanju plodnih dana.
  • Testovi ovulacije – Ovi testovi, koji se mogu nabaviti u apotekama, meriće nivo luteinizirajućeg hormona (LH) u urinu. Povećanje nivoa LH obično ukazuje na predstojeću ovulaciju. Testiranje se obično vrši nekoliko dana pre očekivane ovulacije.
  • Aplikacije za praćenje ciklusa – Postoje mnoge mobilne aplikacije koje pomažu ženama da praćenjem unose informacije o ciklusima, simptomima ovulacije i drugim relevantnim podacima. Aplikacije koriste ove podatke kako bi predviđale plodne dane.

Imajte redovne seksualne odnose

Nastojte da imate redovne seksualne odnose tokom plodnih dana. Plodni prozor uključuje dane pre, tokom i nakon ovulacije. Pokušajte da imate seks svaki drugi dan tokom ovog perioda kako biste povećali šanse za oplodnju.

Dodatni saveti

  • Ostanite da ležite posle odnosa – Ležeći položaj nakon seksualnog odnosa može produžiti kontakt sperme sa cerviksom, što može poboljšati šanse za oplodnju.
  • Ne koristite lubrikante – Većina komercijalnih lubrikanata ima pH vrednost koja nije optimalna za spermatozoide. Takođe, neki lubrikanti sadrže supstance koje su spermicidne i mogu ubiti ili oštetiti spermatozoide, smanjujući šanse za uspešnu oplodnju. Umesto toga, potražite na tržištu lubrikante koji su posebno dizajnirani za parove koji pokušavaju da zatrudne. Ovi lubrikanti obično nemaju štetan uticaj na spermatozoide i mogu čak poboljšati uslove za oplodnju.

Održavajte zdrav način života

Verovatno ste puno puta čuli ovu rečenicu, ali je vredi istaći –  održavanje zdravog načina života može značajno poboljšati vaše šanse za začeće. Možda se pitate šta to zapravo znači. U kontekstu povećanja plodnosti, zdrav način života podrazumeva redovno vežbanje, zdravu ishranu, izbegavanje alkohola i pušenja i smanjenje stresa.

Pravilna ishrana

Ishrana koja može da optimizuje šanse da ostanete brže u drugom stanju, podrazumeva puno voća, povrća, integralnih žitarica, nemasnih proteina i zdravih masti. Na ovaj način poboljšavate opšte zdravlje, a samim tim i plodnost. 

Uz to, zdravom ishranom ćete moći da dostignete i održavate zdravu telesnu masu. Poznato je da prekomerna telesna masa, ili nedostatak telesne mase, mogu uticati na hormonsku ravnotežu i plodnost. 

Redovno vežbanje

Umerno vežbanje može poboljšati opšte zdravlje, regulisati hormone i povećati plodnost. Kombinacija kardiovaskularnih vežbi (trčanje, plivanje, vožnja bicikla) s treningom snage (podizanje težina, pilates, joga) može blagotvorno uticati na opštu kondiciju i zdravlje.

Sa druge strane, preterano vežbanje može dovesti do poremećaja menstrualnog ciklusa, pa je važno naći pravu meru.

Održavanje zdravog sna

Redovan san i dobar kvalitet sna mogu podržati hormonalnu ravnotežu i opšte zdravlje. 

Smanjenje stresa

Visok nivo stresa može uticati na reproduktivno zdravlje. Zato pokušajte da ga smanjite. Možete probati razne tehnike opuštanja – od joge i meditacije, do šetnji, čitanja, druženja i drugih omiljenih aktivnosti.

Izbegavanje ili ograničenje štetnih faktora

Ostavite cigarete

Pušenje, kao i konzumiranje alkohola, mogu negativno uticati na plodnost i kod žena i muškaraca. Preporučuje se izbegavanje ili ograničavanje ovih supstanci.

Izbegavanje toplote

Dugotrajno zlaganje visokim temperaturama, kao što je u vrućim kupkama ili nošenje uske odeće, može negativno uticati na proizvodnju spermatozoida kod muškaraca.

Ograničite unos kofeina

Nije sasvim precizirana preporučena količina kofeina, ali mnogi stručnjaci savetuju ograničenje unosa na oko 200-300 mg kofeina dnevno tokom trudnoće ili pokušaja začeća.

Redovne kontrole kod doktora

Redovnim sistematskim pregledima imaćete najbolji uvid u svoje zdravstveno stanje i osigurati blagovremeno reagovanje ako treba. Kod začeća, veliku ulogu mogu imaju ginkolog i endokrinolog. 

Ako imate problema sa začećem, savet je da zakažete pregled kod svog ginekologa. Lekar može preporučiti različite testove kako bi utvrdio uzrok i predložio odgovarajući plan terapije. Ako je potrebno, doktor će vas uputiti kod drugih stručnjaka, kao što su specijalista za reprodukciju, endokrinolog, nutricionista ili nekog drugog, kako bi se vaše zdravstveno stanje optimizovalo i obezbedili uslovi za uspešno začeće i trudnoću.