Thu. May 9th, 2024
kalendar trudnoce

Trudnoća je jedinstveno putovanje koje se ne tiče samo telesnih promena, već ujedno predstavlja i duboko emocionalno iskustvo. Ovaj period donosi širok spektar emocija, od sreće do anksioznosti, koje su rezultat hormonalnih promena, društvenih pritisaka i ličnih očekivanja. Mentalno zdravlje tokom ovog perioda je ključno ne samo za blagostanje buduće mame, već i za zdrav razvoj i dolazak bebe. 

Kalendar trudnoće do termina porođaja

Začeće se obično dešava u toku ovulacije, ali je jako teško otkriti baš tačan dan začeća te zbog toga pravimo kalendar trudnoće koji će nam pomoći da barem okvirno pratimo dešavanja i razvoj bebe. Prvi dan poslednje menstruacije koju ste dobili pre bebe se računa prema kalendaru trudnoće kao prvi dan začeća. Iako to možda nije precizno, daje nam okvir prema kome ćemo dalje pratiti razvoj. 

Ako je trudnoća zdrava, planirano vreme trajanja je 40 nedelja nakon začeća. Kako biste pretpostavili okvirno vreme porođaja, možete da pratite ovaj način računanja: prvom danu poslednje menstruacije oduzmite tri meseca i onda dodajte sedam dana (ako je prvi dan poslednje menstruacije bio 15. februar, minus tri meseca bi bio 15. novembar, plus sedam dana znači da je planirano termin porođaja 22. novembar). 

Varijacija oko datuma porođaja stalno postoji ali ona ne bi trebalo da bude više od dve i po nedelje pre ili nakon predviđenog termina. Svaki porođaj koji krene pre 37. nedelje se smatra prevremenim i tada je potrebno zadržati bebu u inkubatoru duže s obzirom na to da joj se pluća najverovatnije nisu razvila još uvek kako treba te joj je potrebna pomoć pri disanju. 

Šta ako je Vaša trudnoća započela vantelesnom oplodnjom?

Kalendar trudnoće se ne razlikuje preterano, bilo da je začetak prirodnim putem ili putem VTO, s tim što se datum porođaja lakše i preciznije određuje ako je u pitanju vantelesna oplodnja. U slučaju začeća putem VTO, kalendar se bazira na preciznom datumu embriotransfera. Taj datum se uzima kao datum začeća, što znači da se datum porođaja određuje tako što tom datumu dodate 266 dana. 

U svakom slučaju će ginekolog raditi ultrazvučni pregled kako bi utvrdio starost bebe, bilo da je začeće prirodno ili putem VTO. Prilikom pregleda, lekar utvrđuje koliko je beba velika i teška, da li se čuju otkucaji srca, i u kom Vam je položaju materica.

Razvoj Vaše bebe kroz trimestre 

Kalendar trudnoće se često bazira na trimestrima (svaka tri meseca čine jedan trimestar) jer se najviše razlike u razvoju bebe vidi ako se posmatra malo širi vremenski okvir. Početak prvog meseca trudnoće je upravo prvi dan Vaše poslednje menstruacije. Ukoliko su Vam ciklusi bili neredovni, malo ćete teže izračunati dan rođenja i isplanirati kako da pratite trudnoću prema kalendaru, ali zato je još i bitnije da pratite svoje cikluse redovno. 

Prvi prenatalni pregled kod ginekologa će utvrditi tačno u kojoj ste nedelji ili mesecu u slučaju da su Vam ciklusi neredovni i ne znate kada Vam je bio prvi dan poslednje menstruacije. 

Od šeste nedelje Vaša beba u prvom trimestru dobija strukturu lica, unutrašnjih organa i čuju se otkucaji srca. Već u osmoj nedelje Vaša beba će već imati ruke i noge, a počeće i da se formiraju hemisfere mozga. 

Na početku drugog tromesečja beba počinje brže da raste i sada već ima oko 40 grama. U ovom periodu možete očekivati da beba počne da se pomera s obzirom na to da su joj se zglobovi razvili. U poslednjem tromesečju beba se sve brže razvija, a Vaš stomak sve više raste. Negde oko tridesete nedelje bebini unutrašnji organi počinju da obavljaju svoje funkcije, još samo malo i ona će biti spremna da ugleda ovaj svet.

Trudnoća je zaista čudesan i složen proces koji obuhvata ne samo fizičke promene, već i emocionalnu evoluciju buduće mame. Njeno praćenje trudnoće kroz nedelje i tromesečja, omogućava budućim roditeljima da bolje razumeju i pripreme se za sve faze razvoja deteta.