Mon. Apr 29th, 2024

Oralna higijena je nešto o čemu se konstantno govori, i to od malih nogu. Ali ipak istraživanja pokazuju da veliki broj ljudi i dalje neredovno i nepravilno pere zube, što svakako utiče na njihovo celokupno zdravstveno stanje. Opšte je poznata činjenica, da loša oralna higijena može prouzrokovati razne bolesti, i da je veoma važno da ona postane deo naše svakodnevne rutine. Redovna oralna higijena je podjednako važna kao i lična higijena, i nikako ne sme biti zanemarena. Pranje zuba, dva puta dnevno, ujutru i uveče, doneće vam više zdravlja i lepši osmeh.

Istraživanja pokazuju da loša higijena usta i zuba može dovesti do ozbiljnih bolesti, kao što su dijabetes, bolesti bubrega, razne bolesti srca, kao i demencija. Redovne kontrole, čak i kada je sve u najboljem redu sa vašim zubima, podrazumevaju odlaske kod zubara bar jednom godišnje, ili čak i jednom u 6 meseci. Na ovaj način vršite prevenciju zdravlja, i na vreme otkrivate ukoliko postoji neki problem. Što se ranije otkrije kvar ili neko drugo stanje na zubima i u usnoj duplji, lakše i brže ćete ih sanirati.

Šta predstavlja povlačenje desni?

Koren zuba je usađen u kost i prekriven desnima, odnosno gingivama. Kada se dogodi povlačenje desni, sam koren postaje otkriven i tada može doći do problema. Nekada se recesija javlja na samo jednom zubu, ali češće zahvata sve zube u vilici. Kada počne proces povlačenja desni, sam zub izgleda veći, nego što je nekada bio. Javlja se i osetljivost zuba na termičke nadražaje, odnosno na hladno i toplo. Ako se ne reaguje na vreme, može se desiti da dođe do ozbiljnih posledica, poput gubitka zuba. Još jedan znak da je došlo do povlačenja desni, jeste krvarenje desni. Može se dogoditi da desni krvare prilikom pranja zuba ili korišćenja konca, kao i prilikom jela. 

Uzroci recesije

Sama recesija često je rezultat mnogih parodontalnih bolesti poput gingivitisa ili parodontitisa. Neke osobe su genetski predoređene da imaju tanje desni i samim tim nekada će doći do recesije. Škrgutanje zubima, kao i agresivno pranje zuba troši tkiva i vremenom se javlja povlačenje desni. Loša oralna higijena, fizičke traume u ustima, pušenje, kao i hormonske promene, takođe mogu dovesti do recesije. Zato je veoma važno da ne zanemarujete svaki simptom i da redovno odlazite na kontrole kod stomatologa.

Ukoliko se recesija primeti u ranom stadijumu, problem se rešava redovnom i pravilnom oralnom higijenom. Ukoliko je recesija posledica poremećaja griženja, onda je rešenje ortodoncija. Ako se radi o oboljenju desni, prvo treba lečiti, odnosno plombirati, lečiti kanal korena ili ukloniti zubni kamenac, a posle toga uključiti određenu terapiju u sam proces. Ako se recesija nalazi u već poodmakloj fazi, tada se uglavnom preporučuje neka od hirurških procedura. U tom slučaju, svoje poverenje poklonite samo iskusnom stomatologu, koji će vam olakšati proces izlečenja. Naučite pravilnu tehniku pranja zuba i prilikom samog pranja koristite četkicu sa mekim vlaknima, jer na ovaj način pokazujete brigu za vaše celokupno zdravlje.

Kvarenje zuba i afte

Karijes je direktna posledica loše higijene zuba i usne duplje uopšte. Nastaje usled dejstva bakterija zubnog plaka, koji narušava ravnotežu u usnoj duplji i dovodi do mnogih promena na zubima. Na ovaj način se razgrađuje gleđ i uništava zubno tkivo. Proces kvarenja zuba se uspešno zaustavlja stavljanjem plombe i redovnom kontrolom svih zuba. Afte u ustima su male, ali veoma bolne ranice u ustima, i one isto mogu biti jedan od uzroka kada oralna higijena nije na visokom nivou. Afte su često i posledica slabog imunog sistema, ali se lako pojavljuju i kada dođe do povrede.

Demencija i upala pluća

Naučna istraživanja su pokazala da postoji jaka veza između bakterija koje se nalaze u upaljenim desnima i demencije. Smatra se da bakterije, putem krvi mogu doći do nervnog sistema i dovesti do oštećenja nervnih ćelija. Na ovaj način dolazi do demencije. Kada su zubi pokvareni, bakterije imaju sposobnost da dođu do pluća i da ih trajno oslabe. Osobe koje ne posvećuju dovoljno pažnje oralnoj higijeni podložnije su infekcijama respiratornih organa, upali pluća i bronhitisu. 

Prirodni proizvodi za prevenciju 

Ukoliko želite da sačuvate zdravlje i belinu vaših zuba, prestanite da pušite. Pušenje doprinosi oboljenju zuba i desni. Zeleni čaj je pun antioksidanata koji su uspešni u borbi sa mnogim upalama. Redovno konzumiranje zelenog čaja doprineće celokupnom zdravlju vaših zuba i gingiva. Hrana koja ima dosta vitamina C u sebi je odličan saveznik u zdravlju zuba. Zato često jedite kivi, agrume i jagode, jer će te na taj način održavati zdravo tkivo vaših zuba. Konzumirajte mnogo voća i povrća, kao i integralne žitarice.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *