Fri. May 17th, 2024
stitna zlezda

Štitna ili štitasta žlezda, kako je još zovu, je endokrina žlezda koja svojim hormonima reguliše brojne procese u telu. Promene u njenom radu daju različite simptome pa se pri detektovanju drugih bolesti na prvom mestu radi analiza hormona štitne žlezde.

Rezultati se uzimaju u okviru proširene krvne slike, uzimanjem uzorka iz vene i daju rezultate na: TSH, FT4, T4, T3 parametre što endokrinologu, uz ultrazvuk, pruža kompletnu sliku njenog zdravlja.

Nesanica, zamor, povećanje kilograma, smanjenje kilograma, loša koncentracija, zaboravnost, problemi sa kosom i kožom, promena srčanog ritma…su samo mali deo problema koji nastaju disbalansom hormona u našem telu. Zato je rano otkrivanje uzroka od ključnog značaja.

Štitna žlezda – analize iz laboratorije koje govore mnogo toga

Kada se ispituje štitna žlezda analize su prvi korak u proveri njenog zdravlja i otkrivanju oboljenja pa je poseta laboratorijama radi analize.

Za uzimanje uzorka nije potrebna drugačija priprema od one za redovnu krvnu sliku, a najbolje je da se analiza radi ujutru i pre uzimanja nekih lekova koji mogu da utiču na njen rad.

Analiza se radi iz venske krvi i rezultati su gotovi nakon nekoliko sati, istog dana.

Tumačenje rezultata analize štitne žlezde

TSH je hormon štitne žlezde i vrlo je važan za određivanje pojačanog ili usporenog rada štitaste žlezde, služi da se prati njeno zdravlje i proverava kako terapija reaguje. Referentne vrednosti za iznose: 0.27-4.2 μIU/ml

T4 je tiroksin, još jedan od prvih parametara koji mogu da sugerišu lekaru da uradi i dodatne hormone i utvrdi zdravlje tiroidne žlezde. Uz T3 čini dva najvažnija hormona, a pošto je njegova koncentracija 3-4 puta veća on se i radi kao prvi i obavezniji. Referentne vrednosti za T4 su: 66.0-181.0 nmol/L.

FT4 je slobodni oblik tiroksina i njegove referentne vrednosti iznose: 12.00-22.00 pmol/L.

T3 je trijodtironin i oko 20% nastaje u samoj žlezdi, a ostatak se stvara konverzijom tiroksina T4 u T3. Referentne vrednosti za T3 1.3-3.1 nmol/L.

Pored ovih parametara postoji i FT3, Anti TPO antitela, Anti TG antitela, Antitela na TSH, Tireoglobulin, Kalcitonin, brojni vitamini… Lekar je taj koji će propisati šta je neophodno kada je u pitanju štitna žlezda analize koje će trebati.

Nepravilnosti u radu treba pratiti i lečiti

Lekar će se oslanjati na laboratoriske analize i donositi odluku o  lečenju i dodatnim analizama na osnovu periodične analize hormona štitne žlezde koji se rade najjednostavnije, iz krvi.

Pored medikamenata, lekar će verovatno propisati i proveru zdravstvenog stanja drugih organa i kako da se smanji uticah hipertireoze ili hipotireoze na telo.

Jedan od načina je kontrola unosa hrane koja treba da bude lako svarljiva, bogata vitaminima, veća fizička aktivnost, više odmora, smanjenje stresa…, a sve u cilju da se organizam zaštiti dok se hormoni ne vrate u normalne granice.

Ne čekajte da promene postanu očigledne, kontrolišite krvnu sliku i parametre štitne žlezde, periodično i pre nego što promene nastanu. Na ovaj način ćete brže i efikasnije lečiti stanje onda kada se problemi razviju, u samom začetku.

Kontrola hormona je moguća uz pomoć kombinovane terapije, a život bez ograničenja izvestan. Prvi korak čini analiza hormona štitne žlezde.