Fri. May 17th, 2024

Bolesti srca i krvnih sudova, odnosno kardiovaskularne bolesti, su sve češće među opštom populacijom, a veliki broj ljudi ne shvata njihovu ozbiljnost, o čemu svedoči podatak da godišnje u svetu, od ovih bolesti, premine čak 17,8 miliona ljudi. Kod nas, u Srbiji, taj broj je takođe visok – kardiovaskularne bolesti odnesu oko 50 000 života tokom jedne godine. 

Kako bi se izbegle ovako teške posledice bolesti, potrebno je o srcu i krvnim sudovima voditi računa, a jedan od načina jeste redovno odlaženje na lekarski pregled kod kardiologa. Kardiološki pregled obuhvata procenu kardiovaskularnog rizika, kompletnu analizu krvi, zatim ekg srca, ultrazvuk srca i ergometriju. Ovako detaljan kardiološki pregled treba sprovoditi jednom godišnje jer su prevencija i rana dijagnostika najbolji način da se izbegnu teške posledice kardiovaskularnih bolesti. 

Posebno znajčajno mesto u preventivnim kardiološkim pregledima zauzima ekg srca odnosno holter srca. U nastavku teksta pročitajte šta je holter srca, kako se koristi i zašto je značajan. 

Šta je holter srca i kako se koristi?

Holter EKG-a koji je među pacijentima poznat kao holter ekg je uređaj uz pomoć koga se kontinuirano može pratiti rada srca, odnosno električne aktivnosti srca, u vremenskom periodu od 24 ili 48  sata. To je potpuno neinvazivna dijagnostička procedura koja se sprovodi van lekarske ordinacije, i sprovodi se tako što se na grudni koš pacijenta postave elektrode. Elektrode su povezane sa malim aparatom, veličine mobilnog telefona, koji pacijent najčešće nosi oko pojasa. Ovaj aparta beleži ekg odnosno elektrokardiogram pacijenta sve vreme dok ga pacijent nosi. 

Dakle, za vreme nošenja holtera srca, pacijent obavlja svoje svakodnevne aktivnosti. Najčešće se pacijentu sugeriše da ima sasvim običan dan dok nosi holter srca, a u pojedinim situacijama, od pacijenta se može tražiti da se dodatno optereti, po uputstvima kardiologa.  Potrebno je da pacijent svoje aktivnosti beleži u svoj dnevnik aktivnosti, u koji će upisati i eventualna „lupanja ili preskakanja“ srca, bol u grudima i slične sipmtome. Za to vreme uređaj beleži rad srca, koji se kasnije u lekarskoj ordinaciji detaljno analizira. 

Treba napomenuti da za vreme nošenja ovog uređaja pacijent ne treba da se kupa, kao ni da odlepljuje elektrode i pomera kablove, o čemu je detaljno upoznat prilikom postavljanja samog uređaja.

Zašto je značajan holter ekg?

Holter srca ima veoma značajno mesto u savremenoj medicini i ranoj dijagnostici jer se uz njegovu pomoć registruju vrste ritma srca, frekvence srca, postojanje pauza srca većih od 2 sekunde ili 2,5 sekunde i brojni drugi poremećaji u radu srca. Na osnovu ovih rezultata, kardiolog će moći pacijentu da prepiše adekvatnu terapiju i unapredi kvalitet njegovog života. 

Holter ekg i redovan godišnji kardiološki pregled za sve pacijente koji imaju genetsku predispoziciju za bolesti srca

Ukoliko su u vašoj porodici postojale kardiovaskularne bolesti i postoji porodična predispozicija ka bolestima kardiovaskularnog sistema, veoma je važno da odlazite na preventivne godišnje preglede i uz pomoć holtera srca dobijete detaljan uvid u zdravlje kardiovaskularnog sistema. Na taj način moći ćete da reagujete odmah ukoliko se otkriju neki eventualni problemi i izbeći ćete teška oštećenja, koja mogu dovesti do smrtnog ishoda.