Svaka žena zna koliko je intimno zdravlje krhko i da i najmanja sitnica može da ga naruši i poremeti čitavu vaginalnu floru, što kasnije može da dovede do ozbiljnih zdravstvenih problema. Poremećena vaginalna flora znači da je količina dobrih bakterija (laktobacila) koji je nastanjuju i imaju zaštitnu ulogu smanjena, pa se zbog toga proizvodi manje mlečne kiseline i smanjuje se nivo PH vrednosti vagine.
To automatski uzrokuje rast loših gljivica i bakterija koje uzrokuju neprijatan miris, svrab i peckanje. Možda najpoznatiji problem sa kojim se susrela većina žena makar jednom u životu, a koji je prouzrokovan disbalansom vaginalne flore je kandidijaza. Kandida je gljivica koja je prisutna u organizmu svakog čoveka i kada dođe do pada imuniteta ili bilo kakvog problema, ona se razmnožava i uzrokuje velike probleme. Kada do toga dođe jako teško se leči i potrebni su meseci da bi se dovela pod kontrolu.
Šta utiče na narušavanje vaginalne flore?
Mnogo faktora utiče na narušavanje vaginalne flore. Najpoznatiji je svakako uzimanje antibiotika za lečenje raznih upala. Zbog toga lekari preporučuju da se uz antibiotik uzima i probiotik, kako ne bi došlo do gljivične infekcije.
Na narušavanje vaginalne flore mnogo utiče i stres. Stres uzrokuje slabljenje imuniteta što je idealna prilika za uništavanje dobrih bakterija u organizmu.
Narušena vaginalna flora može biti jedan od prvih znakova disbalansa hormona, pa bi na to trebalo obratiti pažnju.
Razna kozmetička sredstva za intimnu higijenu koja se svakodnevno reklamiraju mogu da dovedu do ozbiljnih vaginalnih problema koji se dugo leče. Ista stvar je i sa sredstvima za ispiranje vagine, koje žene koriste „na svoju ruku“, bez odobrenja lekara.
Na vaginalne infekcije utiče i kvalitet donjeg veša. Ono što su nam mame pričale o sintetičkom donjem vešu i nekada popularnim tangama je zapravo tačno. Zahvaljujući lošem donjem vešu žene su mnogo više izložene bakterijama i virusima, a sve to vodi do narušenog intimnog zdravlja.
Kako izlečiti vaginalne infekcije?
Za lečenje vaginalnih infekcija mnogi posežu za lakim, brzim i jednostavnim rešenjima. Mnogi ginekolozi pacijentkinjama prepišu korišćenje vaginaleta ili raznih krema i sredstava za ispiranje. Ovo ne vodi ničemu jer će se upala sigurno smiriti tokom korišćenja tih medikamenata, ali će se nakon prestanka sigurno vratiti. Zbog toga u toku lečenja svake vaginalne infekcije treba lečiti uzrok, a ne samo posledicu. Dakle, kada dođe do bilo kakve upale, trebalo bi uzeti i vaginalni probiotik.
Jedan od najpoznatijih vaginalnih probiotika na našem tržištu je Biota intima. To je zapravo dodatak ishrani koji mogu da koriste žene svih uzrasta, dakle i devojčice, trudnice, dojilje i žene u menopauzi. Kako proizvođač navodi, probiotik Biota intima se sastoji od šest probiotskih kultura, vitamina D i laktoferina, dakle ovaj probiotik podstiče sistemski i lokalni imuni odgovor. Biota intima kapsule se mogu koristiti preventivno jer štite vaginalni, probavni i urinarni trakt od gljivičnih infekcija dok u isto vreme deluju na imuni sistem.
U slučajevima ozbiljnih vaginalnih infekcija uporedo sa Biota intima vaginalnim probioticima trebalo bi koristiti i kremu ili gel od istog proizvođača koji otklanjaju simptome vaginalnih infekcija. Jedino na taj način, dakle lečenjem i uzroka (korišćenjem probiotika) i posledice (korišćenjem kreme ili gela), žena može biti sigurna da će potpuno izlečiti vaginalnu infekciju.