Thu. Nov 21st, 2024

Sve roditelje tek rodjenih beba brine kako da pravilno neguju bebinu kožu, da slučajno ne učine neku grešku. Tokom prvih meseci života, bebe imaju jako mekanu i nežnu kožu, osetljiva je i reaguje na mnoge sastojke iz kozmetičkih preparata koji se direktno nanose na kožu bebe.  Iz ovog razloga se beba prirodno susreće sa brojnim iritacijama kao što su ojed, ojed na licu, pelenski ojed, osip po prevojima ili ekcem.  Te promene na koži se smatraju relativno normalnom pojavom kod tek rodjenih beba, one zadaju veliku brigu roditeljima. Uglavnom su razlozi ovih iritacija neodgovarajući kozmetički proizvodi za negu beba.  Ukoliko kreme, kupke, šamponi, vlažne maramice u svom sastavu imaju toksične materije, konzervanse, veštačke boje,  mogu veoma da  naštete bebinoj koži, a ona je veoma važna u odbrani umunološkog sistema, zato što bebu štiti od spoljašnjih štetnih uticaja, pa je treba dobro zaštititi i negovati kvalitetnom i prirodnom kozmetikom za bebe.

Vlažne maramice za negu bebine kože

Ukoliko Vas muči koje su vlažne maramice najbolje za bebinu kožu, onda je odgovor da one kvalitetom treba da ispune nekoliko uslova, a to je da ne štete zdravlju, da ne zagadjuju okolinu i da ne koštaju mnogo. Na pakovanju je obavezna oznaka da su dermatološki ispitane, a to znači da te  vlažne maramice  sadrže što manje štetnih materija, najbolje je da ih nemaju u svom sastavu, već da su bazirane na što većem procentu vode i prirodnih ulja. Postoje maramice u čijem sastavu je 99% vode. Najbolje su vlažne maramice od prirodnih vlakana, od organskog pamuka. 

Da li treba koristiti vlažne maramice za negu beba?

Najbolje odluke donose se kada se na spisak stave razlozi „ZA“ i razlozi „PROTIV“.  Kada je reč o vlažnim maramicama postoje razlozi zbog kojih su one nezamenljive u nezi beba, a to su: One detaljno čiste kožu; štede vreme u presvlačenju bebe; vlažne maramice lepo mirišu; vlažne maramice na bazi vode ne mogu da naštete zdravlju bebe. Medjutim, ono što je na strani „protiv“ njih je da sadrže sastojke koji su iritantni za bebinu kožu, pa  mogu da naštete zdravlju osetljivih beba, da se teško razgradjuju pa štete životnoj sredini. Koliko je razloga za, toliko je i razloga protiv. Međutim, jedan od faktora se izdvaja kao najvažniji, a to je zdravlje bebe. Kada je reč o alergijskim reakcijama ili crvenilu kod beba, najčešći uzrok su vlažne maramice. Iako su vlažne, one mogu da isušuju nežnu kožu bebe, koja iz tog razloga puca, pa je podložnija razvoju bakterija, tako vlažne maramice mogu dodatno da iziritiraju pelenski osip ili kožu podložnu ekcemima. Zaključak bi onda bio da vlažne maramice jesu od pomoći i praktične, ali morate pažljivo da birate one na prirodnoj bazi. 

Kada se koriste?

Vlažne maramice naći će se na spisku svake mame koja se sprema za porodilište, što znači da su uz bebu od prvog njenog dana. Uvek ih treba imati pri ruci, posebno dok sa bebom šetate, medjutim, kada ste kod kuće, kada bebu možete da operete, vlažne maramice nisu neophodne.