Fri. May 17th, 2024

Neurološki pregled procenjuje funkcionisanje mozga i nervnog sistema. To je niz testova kojima se određuje mentalni status, mere refleksi, pokreti, motorika, utvrđuje jačina mišića, ali i još mnogo toga. Iako detaljan neurološki pregled može potrajati dosta vremena, osnovni pregled doktor će uraditi za oko 4 minuta i tokom njega dobiti određene rezultate. Ti rezultati će biti odlične smernice u daljem istraživanju bolesti. Abnormalni nalazi pokreću detaljnije ispitivanje oboljenja.

Šta je neurološki pregled?

Neurološki pregled sastoji se od fizičkog pregleda kako bi se identifikovali znaci poremećaja koji utiču na mozak, kičmenu moždinu i nervni sistem. Ovo je najbolji način da zdravstveni radnici provere funkciju mozga i nervnog sistema. Pomaže im da odrede koje testove će dalje raditi. Svaki neurološki pregled je drugačiji i radi se u zavisnosti od simptoma. Pregled počinje pažljivim posmatranjem pacijenta i prikupljanjem kompletne istorije bolesti. U toku pregleda pacijentu treba pomoći što je manje moguće, kako bi teškoće u funkciji postale očigledne. Posmatra se brzina, simetrija i koordinacija pacijenta dok se kreće, kao i držanje i hod. Pacijentovo držanje i odgovori pružaju informacije o kognitivnim sposobnostima i trenutnom stanju.  Nenormalan ili neobičan govor, zanemarivanje prostora, neobično držanje i drugi poremećaji kretanja mogu biti očigledni prilikom osnovnog testiranja. Doktor će na osnovu dobijenih informacija uključiti dalje komponente pregleda i isključiti neke druge testove.

Kome sve treba ovaj pregled?

Sve osobe koje osete simptome neurološke disfunkcije, kao i osobe koje su pretrpele moždani udar i druge napade ili bilo koje promenjeno stanje svesti obaviće pregled.  Neurološki pregled je obavezan i kod ostalih poteškoća i disfunkcija koje obuhvataju: kognitivni pad, uključujući konfuziju, gubitak pamćenja ili promene u ponašanju, zamagljen ili dvostruki vid, oštećen sluh, zatim poteškoće sa govorom, ravotežom ili koordinacijom, pojavu vrtoglavice, glavobolja i slabosti mišića i utrnulosti i u rukama i nogama.

Šta se radi tokom neurološkog pregleda?

Nervni sistem se sastoji od mozga, kičmene moždine, 12 nerava koji dolaze iz mozga i nerava koji dolaze iz kičmene moždine. Često se ispituje i cirkulacija u mozgu, koja nastaje iz arterija na vratu. Kod odojčadi i mlađe dece, neurološki pregled obuhvata merenje obima glave. Određuje se mentalni status, odnosno nivo pacijentove svesti i interakcije sa okolinom. Osoba će takođe biti posmatrana zbog jasnog govora i smisla tokom razgovora. Zatim, posmatra se motorna funkcija i ravnoteža.

Ovo se može testirati tako što će pacijent svojim rukama i nogama gurnuti i povući ruke zdravstvenog radnika. Ravnoteža se može proveriti procenom kako osoba stoji i hoda ili ako pacijent stoji zatvorenih očiju dok se nežno gura na jednu ili drugu stranu. Radi se i senzorni test pomoću tupih igala ili drugih instrumenata kako bi se odredila sposobnost osećanja. Refleski se obično ispituju pomoću čekića. Refleksni čekić se koristi na različitim tačkama na telu za testiranje brojnih refleksa, koji se primećuju kretanjem i trzajima koji čekić izaziva.

Neurološki pregled obuhvata i procenu rada nerava. Pacijentu se može dati da odredi miris, kako bi se procenio rad nerava mirisa. Zatim, vizuelni test i pacijentovo oko se može pregledati posebnim svetlom. Pomoću svetlosti lampe prati se zenica i praćenje svetlosti u različitim pravcima. Ispitivanje sliuha je još jedan deo ovog pregleda.