Gimnastika ili interaktivna ležaljka za bebe je odličan izbor najpre iz razloga što je ležeći položaj dominantan za bebe u prvi mesecima života. Negde do petog, šestog meseca okvirno beba i dalje leži, a tek nakon toga na red dolazi sedenje i puzanje.
U tom periodu kada je bebin jedini položaj ležanje, dešava se i razvoj motorike kada beba postaje svesna svojih pokreta, naročito ruku, šaka i prstiju. To vidite po tome da kada joj date neki predmet u ruku, beba će ga najčešće okretati u rukama, posmatrati iz svih uglova, a zatim staviti u usta.
Beba razvija motoriku i istražuje od prvog dana
Interesantan podatak u vezi sa tim zašto beba sve stavlja u usta je da je to njen način da upoznaje svet oko sebe. Naime, u prvim mesecima života, beba sve više postaje svesna svojih pokreta, ali još uvek nema potpuno razvijenu finu motoriku, dok su usta jedini organ koji beba vežba od prvog dana, te u potpunosti kontroliše pokrete vilice i jezik. Zato će beba nove predmete koji joj se nađu u rukama najpre staviti u usta i na taj način istraživati. Zato je preporučljivo u ovom periodu razvoja bebi obezbediti ležaljku sa visećim igračkicama koje ne može dohvatiti već samo posmatrati, a koje će je ipak dovoljno zabaviti i vežbati njenu moć opažanja predmeta.
Gimnastika ili interaktivna podloga za bebe je mekana podloga na kojoj je beba u svom prirodnom položaju za period razvoja u kojem se nalazi, i obogaćena je brojnim igračkicama i predmetima koji vise bebi iznad glave. Ona je veoma praktično rešenje iz više razloga:
Omogućava bebi da bude u svom prirodnom položaju
Ležanje na leđima i stomaku je dominantan položaj za prvih 5-7 meseci života, te je mekana ležaljka sa jastučićima potpuno prilagođena bebama u uzrastu kada se još nisu uspravile već su isključivo u ležećem položaju. Ograđena je sa dva nosača, tako se beba ne može lako “izmigiljiti” iz nje, zbog čega je istovremeno i bezbedna i prijatna za bebe.
Interesantna i stimulativna
Na nosačima koji se nalaze bebi iznad glave su postavljene razvnovrsne plišane igračkice, zvečke, plastično ogledalce tako da beba može videti svoj lik, i to u raznim bojama, svetleće, igračke koje šušte, i tome slično. Sve ove karakteristike su značajne i stimulativne za bebu koja razvija moć opažanja, tako da ima raznovrstan sadržaj za posmatranje – razne boje, oblike, teksture, svetleće i nesvetleće. Ove igračke koje vise bebi prilično okupiraju pažnju, što gimnastiku za bebe čini odličnim rešenjem da se vaša beba zabavi samostalno bez potrebe da je vi animirate i zabavljate konstantno.
Pogodna je za razvoj motorike
Dok leži i posmatra igračke koje joj vise iznad glave, beba će veći deo vremena pokušavati da ih dohvati, što je odlična vežbica istezanja ne samo ruku već i celog tela.
Gimnastika za bebe je prava investicija koja pomaže razvoj motorike kod bebe i njene moći zapažanja, a takođe će joj biti i veoma interesantna jer je potpuno prilagođena njenom uzrastu kada joj pažnju okupiraju igračke raznih boja, oblika i tekstura. Još jedna prednost gimnastike za bebe je što je prenosiva i možete je postaviti na pod, tako da se beba može zanimati ležeći u svojoj interaktivnoj ležaljki u bilo kojoj prostoriji gde se nalaze odrasli.