Tue. Dec 3rd, 2024

Da li je moguće prospavati mirno noći uz bebu? Ukoliko ste roditelj, posebno sa prvim detetom i vaša beba ima svega nekoliko meseci, onda je sigurno da će vam se ovo pitanje konstantno kovitlati po glavi, a tražićete i da čujete iskustva drugih. Bitno je da znate jednu veoma važnu stvar, a to je da je svaka beba, ma koliko jedna drugoj sličile, priča za sebe.

Neke bebe će se buditi isključivo zbog podoja i hrane, neke će, pak, biti budne u sred noći i ponašati se kao da je doba dana, dok će neke imati burne noći sa svojim roditeljima usled grčeva ili nekih drugih problema. Ne očajavajte, za svaku situaciju ima određeno rešenje!

Dolazak bebe u porodicu donosi radost, ali i brojne izazove, posebno kada je san u pitanju. Kvalitetan san je od suštinskog značaja za razvoj bebe, ali je važan i za miran i uređen život roditelja. Istraživanjem i pretraživanjem, došli smo do nekoliko bitnih odgovora na pitanje da li je i kako je moguće obezbediti bebi takav san, obezbediti noćno vreme sa što manje buđenja i što manje provedenog vremena u budnom stanju. Odgovore, ili savete, dajemo odmah

Uspostavite rutinu spavanja

Jedan od ključnih elemenata za obezbeđivanje kvalitetnog sna kod beba je uspostavljanje rutine spavanja. Bebe vole predvidljivost, pa je važno da svako veče praktikujete iste aktivnosti pre spavanja. Ovo može uključivati kupanje, čitanje priče ili nežno pevanje uspavanke. Rutina će bebi signalizirati da je vreme za san, pomažući joj da se opusti i pripremi za noćni odmor. Osim rutine u ovom vidu, poput ponavljanja istih aktivnosti svake večeri, veoma je bitno da se one ponavljaju u istom vremenskom periodu. Potrudite se da svoje dete navikavate na spavanje u određenom periodu, da tada ne budete van kuće, negde u gostima, jer će takva navika i rutina mnogo značiti i kasnije kada beba poraste. Na taj način ćete kod svog deteta stvoriti zdrave navike, jer ne postoji zdravije ponašanje od regularnog, spavanja „na vreme“.

Vrteška za krevetac, dečija lampa: Kreiranje udobnog prostora

Svako dete ima potrebu za sigurnošću i ušuškanim osećanjima. Zato je bitno da za bebu obezbedite siguran i udoban prostor za spavanje. Na prvom mestu je tu dušek koji će biti udoban, koji će podržavati bebin rast i razvoj, te ujedno biti i antialergijski, a van toga vam dosta sitnica može pomoći u uređivanju prostora tako da bebi bude prijatnije i lepše. Vrteška za krevetac je samo jedan od načina da svom detetu stvorite zanimljiv prostor u samom vidokrugu. Koliko god uredili sobu određenim posteljinama, ogradicama za krevetac, ne zaboravite na činjenicu da beba najčešće gleda u pravcu plafona, pa ukoliko vidi samo belu boju onda nema šta ni njenu pažnju da zaokupira, čemu u stvari vrteška za krevetac najpre služi.

Jednostavno je možete montirati na krevecu, a ima ih u različitim oblicima. Sa nekim figuricama, životinjama, drugim zanimljivim predmetima, klasične ili muzičke. Vrteška za krevetac ima veliku ulogu, jer će vam preko dana pomoći da malo odmorite, da zainteresujete bebu dok je budna, tako da ne morate konstantno da je nosite i držite u krilu, dok će u periodu pred spavanje ona uticati na brže dolaženje sna. Jedna od posebno dobrih stvari koja „ide“ uz vrteške za krevetac jeste to da vam može pomoći u sticanju navike da beba ne zahteva isključivo naručje da bi zaspala.

Pored vrteške, sobu možete opremiti i nekom zanimljivom dečijom lampom, koja će bacati svetlost na različite strane sobe, po zidovima i plafonu, što će dodatno uticati na udobnost i osećaj ugodnosti bebe, a to je definitivno jedan od koraka ka lepšem snu.

Pravilno pozicioniranje bebe

Tokom prvih nekoliko meseci bebu treba stavljati na leđa prilikom spavanja, budući da se tako smanjuje u velikoj meri pojava neprijatnih događaja kod beba i određenih sindroma. Ovo nije samo savet, već je preporuka i pravilo koje se dobija od zdravstvenih stručnjaka i jedan je od ključnih elemenata bezbednog, najpre bezbednog sna za novorođenče. 

Mrak ili svetlost u sobi?

Već smo pomenuli dečije lampe. Njihova primena je odlična, jer su prilagođene potrebama beba, pa emituju veoma slabu svetlost koja ne utiče na sam san bebe, baš kao što ni vrteška za krevetac ne utiče na bebu kada ona zaspi. Ali je potrebno truditi se da u sobi gde je beba ne bude jake svetlosti, da ambijent bude miran i tih. Navucite tamnije zavese na prozore zbog uličnog osvetljenja i jutarnje svetlosti, obezbedite tih prostor svom detetu, jer privikavanje na galamu nije baš najbolja opcija za bilo koje dete. 

Razvijanje dnevne i noćne različitosti

Svaka beba ima svoj, unutrašnji sat, prema kojem funkcioniše, a kako će se on razviti i funkcionisati zavisi od roditelja i bebine okoline. Zato pomozite bebi da razvije unutrašnji sat razvijanjem razlike između dana i noći. Tokom dana držite sobu osvetljenom i izlažite bebu prirodnom svetlu. Noću, pak, smanjite svetlost i zadržite tišinu tokom noćnog hranjenja kako biste podstakli bebu da poveže mrak sa spavanjem. 

Temperatura sobe bebe

Veoma je važno koja je temperatura prostorije u kojoj beba spava. Bebi je udobno u prostoru u kojem je temperatura između 20oC i 22oC. Obezbedite bebi odgovarajuću odeću koja će je održavati toplom, ali pazite da ne bude previše obučena i pregrijana, a ujedno temperaturu u prostoriji održavajte konstantnom, jer je to najvažnije za lep i dubok san. 

Omogućite bebi dodir

Dodir je veoma važan za bebe. Nežno mazite bebinu kožu, držite je blizu tokom hranjenja ili je nosite u nosiljci. Lagano joj masirajte leđa. Ove fizičke veze će vam sigurno pomoći u stvaranju osećaja sigurnosti i podržaće miran san.

Obezbeđivanje lepog i kvalitetnog sna za bebu zahteva pažljivo razmatranje svakodnevnih rutina, okoline za spavanje i emocionalne podrške. Dobrim pristupom, uz ljubav svakako, vaša beba će brzo razviti zdrave navike spavanja koje će najbolje uticati na njen rast i razvoj.