Thu. Nov 21st, 2024

U prirodi svakog čoveka je da čuva i koristi stvari sve dok se one bukvalno ne raspadnu. To se najviše odnosi na nameštaj, koji, ukoliko je i dalje funkcionalan, koristimo do kraja života. Mnogi ljudi zbog finansijskih razloga nisu u stanju da svoj dom opreme novim nameštajem, ali ga zato uvek mogu restaurirati i vratiti mu stari sjaj. 

Ukoliko posedujete kvalitetne drvene stolice, stolove, krevete ili ormane, a koji nisu odoleli zubu vremena ili se jednostavno više ne uklapaju u enterijer, možete ih efikasno reparirati i modernizovati. Samostalna organizacija i lično zalaganje oko stvari koje su vam bitne i imaju sentimentalnu vrednost, postaće vam još vrednije kada u ceo projekat unesete sopstvenu kreativnost, volju i lični pečat. Drvo je bilo i uvek će biti najkvalitetniji i najatraktivniji materijal koji ne izlazi iz mode. Iz tog razloga, pre nego što poželite da se otarasite starog nameštaja, dobro razmislite šta možete učiniti da produžite vek vašem drvenom mobilijaru. 

Na početku restauracije obezbedite prostor za rad

Restauracija nameštaja bi trebalo da se obavlja u prostoriji koja je dovoljno prostrana i provetrena. Najbolje su se pokazale garaže ili zaklonjene terase, gde možete neometano raditi. Prostor obezbedite i zaštitite od prašine koja nastaje šmirglanjem, oštećenja ili farbe. Na taj način sačuvaćete svoju terasu ili garažu i za neku drugu namenu. 

Pre početka bilo kakvih radova na nameštaju, proverite u kakvom je stanju. Ormani ili stolice koje su napale neke štetočine i koje uništavaju drvo, najbolje da ih se odmah rešite. Restauracija takvih komada je praktično nemoguća i nepraktična.

Zamenite šarke i bravice na drvenim ormanima i kredencima

Ukoliko restauirate orman ili veće komade, pre radova zamenite njihove prateće elemente koji deluju kao sitnica, ali daju celokupni utisak nameštaju. To se prvenstveno odnosi na šarke, bravice i staklene elemente. Ručke birajte prema svojim željama, ali gledajte da se uklope sa modelom nameštaja. Njih vraćate posle završnih radova i farbanja. 

Ukoliko vaš orman ili kredenac ima bravice, najbolje ih zameniti nekom kvalitetnijom i nerđajućom. Na taj način imaćete prelepi komad nameštaja, a uz to i funkcionalan i siguran, za odlaganje svih privatnih stvari od očiju javnosti. Bravice za drvene ormane možete pogledati na sajtu preduzeća Šarka d.o.o. i izabrati neku od kvalitetnih modela proizvedenih od čelika i cinka. Više o bravicama možete pogledati na sledećem linku.

Nabavite odgovarajući alat za rad

Da bi proces reparacije tekao lagano, najbolje je da pripremite sav materijal i alat koji vam je potreban, a on podrazumeva korišćenje šmirgle, krpe, četke i valjka za farbanje, osnovnu boju, farbu i lak za drvo. 

Šmirglajte uvek u istom smeru. Kako proces šmirglanja ostavlja sloj prašine na nameštaju, vlažnom krpom ćete najbolje ukloniti ostatke stare farbe. 

Posle čišćenja, premažite vaš komad nameštaja osnovnom bojom i to najbolje valjkom, kojim ćete ravnomerno naneti podlogu. Za teže dostupna mesta koristite četku. 

Kad se podloga osuši, pristupite farbanju. Ukoliko želite da unesete živosti u vaš dom, možete koristiti farbu u svojoj omiljenoj boji. Ukoliko ste, pak, ljubitelj drveta, opredelite se za neku od nijansi u prirodnoj boji, koja će se najbolje uklopiti u enterijer. Nakon sušenja prvog sloja, dobro išmirglajte površinu da bi skinuli nervavnine. Farbanje završite zaštitnim premazom ili lakiranjem.

Sada vam preostaje samo da uživate

Posle dobro obavljenog posla, preostaje samo da se divite svom završnom produktu i uživate u njemu. Budite ponosni na sebe, jer ste postigli mnogo. Niste se odrekli omiljenog komada nameštaja, a sa uloženim vremenom i trudom, taj nameštaj je još dragoceniji i draži.