Thu. Nov 21st, 2024

Dolazak bebe na svet u život unosi brojne promene ali je najuticajnija na svakodnevni ritam življenja. Pre bebinog rođenja neophodne su adekvatne pripreme koje se odnose na kupovinu neophodne opreme. Oprema uključuje bebine stvari,  flašice,  neophodnu kozmetiku kao i nameštaj.

Nemojte ulagati puno novca u potrošne stvari poput bebine odeće, imajte na umu njen rast i razvoj. Najviše pažnje usmerite na odabir kozmetike bez parabena, jakih mirisa i previše aromatizovanih biljaka. Negujte pelensku regiju bebe, pri čemu je za navedeno zadužen odabir pelena. Sledite prirodne materijale odnosno dermatološki testirane proizvode. Uz prateću bebi opremu pripremite dovoljno prostora za odlaganje, kako bi beba u kasnijem razvoju imala prostora za vežbu grube motorike. 

Mekana udobnost pelena za bebe

Nežna bebina koža zahteva podjednaku negu posebno pelensku regiju koja je podložna razvoju bakterijskih infekcija. Uz adekvatne pelene za bebe koristite kreme nešto masnije teksture. Kreme u svom sastavu poseduju ekstrakte kamilice, nevena ili kantariona. Često se mogu naći sapuni za pelensku regiju beba, na bazi eteričnih ulja lavande. 

Upijajuća moć je pelena za bebe, posebno je važna radi održavanja adekvatne suvoće i prozračnosti. Informišite se o adekvatnim merama higijene, načinu primene bebi pelena i čestoj zameni. Tokom noćnog ritma, pelene utiču na aktivan san svojom mekoćom.

Sam izbor bebi pelena, zavisi od uzrasta i adekvatne kilaže. Pelene se veoma često menjaju, naročito tokom prvih par meseci bebinog života, pri čemu spadaju u veoma potročnu bebi opremu. Najbolja je primena mekanih jednokratnih pelena, čijom je svakodnevnom zamenom neophodno lagano pranje nežne bebine guze. Pamučne pelene omogućavaju nesmetanu cirkulaciju vazduha i disanje kože. 

Nakon brojnih dermatoloških testova i korisnih recenzija upotrebe, najbolju ocenu imaju pamučne pelene. Pamuk se smatra prirodnim materijalom sa laganim površinama za visoku moć apsorpcije. Postoje pelene prilagođene za aktivan noćni režim, pri čemu je dugotrajnost primene testirana na osam sati bebinog sna. 

Uz bebi pelene nabavite kreme lagane teksture

Kompletna nega bebine guze određena je primenom krema sa ekstraktom lekovitog bilja i masnoće koja hidrira pelensku regiju. Kreme su najčešće za svakodnevnu primenu, naročito usled prirodnih sastojaka kojima su obogaćene. U svom sastavu bebi kreme za pelensku regiju isključuju sadržaj alkohola, parabena i bilo kakvih sastojaka za gustinu i konzistenciju

Celokupna kozmetika za bebe, mora biti dermatološki testirana, što dalje određuje stepen upotrebe. Postoje preparati na osnovu tipa bebine kože, posebno pelenske regije koja se često pere. Pratite sve promene koje primenjena kozmetika izaziva, naročito crvenilo ili pojavu osipa. Neophodna je nega kojom se osetljiva bebi koža štiti od iritacija. 

Savetuje se upotreba pantenola koji u svom sastavu uključuje koristan provitamin B. Opredelite se za domaće proizvođače krema na bazi pantenola, bez dodataka mirisa koji mogu izazvati kožne iritacije. Primena pantenola je posebno važna u kozmetici za bebe. 

Saveti za prepoznavanje osipa od pelena

Pelenski osip je veoma prepoznatljiva promena bebine kože, najčešće vezana za dugo nošenje mokrih pelena i neadektavnu higijenu genitalija. Savetuje se lagano pranje bebine guze nakon svakog presvlačenja mokrih pelena, posebno nakon što beba kaki. Ukoliko se pojavi uporno crvenilo na bebinoj guzi i celokupnom području pelenske regije, neophodna je primena antibiotiskih krema lagane teksture. 

Adekvatnom higijenom odnosno preventivnim merama utiče se na suzbijanje crvenila u ranim fazama. Neophodno je obratiti pažnju na izbor pelena, koje su česti uzrok pelenskog osipa. Posebno je važna nega tokom toplijeg perioda godine, kada se beba aktivnije znoji. Postoje prirodni preparati bez kortikosteroida ali uz dodatak cinkovih oksida za hidrataciju nežne bebine kože. 

Posvetite posebnu pažnju sterilizaciji bebi opreme

Uz neophodnu udobnost nošenja bebinih pelena, sledite mere neophodne sterlizacije bebinih fašica i cuculica. Bez obzira na način hranjenja, flašice će svakako biti neophodne tokom kasnijeg bebinog razvoja. Čistoća bebinog pribora je put ka dobrom zdravlju i uspešnoj higijeni usne duplje. Uz sterilizaciju sledite mere čišćenja bebinog jezika i nepca, posebno primenom razblaženog rastvora sode bikarbone. 

Ukoliko nemate mogućnost kupovine sterilizatora, opredelite se za često otkuvavanje bebinih cucula i flašica. Visoke temperature uspešno suzbijaju razvoj štetnih mikroorganizama. Samo dobro sterilisana bebi oprema smatra se bezbednom za upotrebu. 

Posebno je važna nega unutrašnje usne duplje i samih desni koje se već od ranog trećeg meseca bebinog života pripremaju za rast prvih zubića. Možete primetiti manje interesovanje bebe za hranom tokom perioda rasta zubića. Posebno je važno lagano čišćenje desni kao i adekvatne mere sterilizacije bebinih cucula. 

Tokom perioda uvođenja nemlečne ishrane, uvodi se drugi bebi pribor poput tanjirića, čašica i kaščica. Celokupan izbor bebi posuđa zahteva podjednaku higijenu kao i flašice. Ukoliko su bebi flašice adekvatno sterilisane, smatraju se bezbedne za odlaganje i skladištenje majčinog mleka nakon izmazanja.