Thu. Nov 21st, 2024
pranje povrca sa mlazom vode iz slavine

Pitate se kako to da slavina stalno curi iako je zatvorena? Postoji nekoliko mogućih razloga (istrošen ventil, kamenac ili nešto potpuno treće), ali jedno je svakako sigurno – kvar definitivno postoji! Ukoliko ne znate koji sve to nedostaci mogu biti uzroci ovakvog problema i želite da se rešite dodatnih troškova za vodu koju niste trošili, pročitajte naredni tekst. 

Najčešći razlozi curenja slavine

Postoje brojni razlozi zbog kojih slavina curi. Neki od njih zahtevaju otpušavanje sudopere, a neki ne. Jedan od mogućih razloga su istrošene gumice, koje se vremenom istroše, pa slavina počne da propušta vodu sa strane. Ova naizgled mala havarija vam može ometati san i popodnevni odmor i često je izuzetno iritantna.

Drugi razlog, koji možda nije vidljiv na prvi pogled, je istrošeni ventil. Ovo bi svakako morao da pogleda vodoinstalater, koji bi u skladu sa stanjem na terenu trebalo da zameni ventil, kako bi pritisak vode bio pod kontrolom.

Nakupljen kamenac je takođe jedan od uzroka koji dovodi do curenja vode spolja, pre svega jer stvara pukotine u cevima i odvodima. Zato bi trebalo praktikovati redovna servisiranja i čistiti kamenac. Svaki preventivni servis je koristan, jer održavanje odvoda poboljšava prohodnost cevi. U suprotnom, izvesno će vam biti potrebno otpušavanje sudopere.

Koji alat vam je potreban za ovu intervenciju?

Bez obzira na uzrok problema, vodoinstalater mora razmontirati i detaljno pregledati slavinu kako bi pre svega utvrdio kvar, a kasnije i popravio slavinu. Tom prilikom on će koristiti alatke kao što su ravni i krstasti šrafcigeri, set imbus ključeva, podesivi ključevi, četkica za čišćenje, nova gumica (ako je istrošena gumica uzrok curenja slavine), ali i kantu ili peškir za skupljanje vode.

Šta je ono što je važno uraditi pre intervencije?

Pre bilo kakve popravke važno je isključiti dovod vode, kako prilikom demontaže slavine ne bi došlo do pucanja ventila i izlivanje vode. Štetu ćete najjednostavnije izbeći ukoliko kompletnu intervenciju prepustite licenciranom vodoinstalateru. 

Šta nakon isključivanja dovoda vode?

Nakon gašenja dovoda vode, može se preći na naredni korak – skidanje slavine.  Na taj način će se priroda problema sagledati iz boljeg ugla. Kada vodoinstalater pregleda slavinu iznutra, videće da li se nakupio kamenac, te ustanoviti da li je potrebno čišćenje ili pak menjanje određenih šrafova ili dotrajalih delova. Ako ima prljavštine i nakupljenog kamenca, malom četkicom bi trebalo očistiti unutrašnjost.

pranje ruku samlazom vode iz salvine

Vraćanje slavine na mesto

Ako je vodoinstalater detaljno pregledao spoljašnjost i unutrašnjost slavine te uvideo da nije potrebno otpušavanje sudopere, tada bi trebalo vratiti slavinu na svoje mesto.

Kada vodoinstalater zameni oštećene delove i dobro pročisti slavinu, tada je takođe potrebno da je  ponovo pažljivo sklopi. 

Šta ako je potrebno otpušavanje sudopere?

Zagušena kanalizacija je složeniji problem koji može da se odrazi na sve delove odvoda. Primera radi, ponekad upravo slavina curi zato što je sudopera zapušena. Upravo zbog toga je otpušavanje sudopere jedna od najčešćih intervencija koju rade licencirani vodoinstalateri. 

Otpušavanje sudopere može biti ručno (ako je primera radi neki predmet upao u sudoperu i oštetio dovod ka slavini) ali i mašinsko. Mašinsko odgušenje se radi specijalnim mašinama u stambenim i poslovnim objektima. Koja metoda će se koristiti, pre svega zavisi od procene vodoinstalatera, terena te stepena zagušenja.

Završno testiranje slavine

Kada se u konačnici završi otpušavanje sudopere (kao i ostale usputne intervencije) potrebno je testirati slavinu i proveriti ima li curenja.

Vodoinstalater će ponovo sve povezati, uključiti vodu i testirati da li slavina curi. Ako nema curenja, možete odahnuti jer je intervencija prošla uspešno. Nećete više imati velike račune za vodu koju niste iskoristili, a isto tako vas i zvuk iz slavine više neće nervirati.

Obavezno uzmite račun i garanciju

Ukoliko ste pozvali profesionalnog vodoinstalatera trebalo bi da dobijete i račun i garanciju za sve usluge, čak i za ugrađene delove. Borite se protiv sive ekonomije i obavezno uzmite fiskalni račun.

Kakvog vodoinstalatera da tražite?

Složićete se da je značajno jednostavnije angažovati nekoga sa kim neko od vaših liskih prijatelja, komšija ili rođaka imao iskustva, nego samostalno tražiti vodoinstalatere za koje ne zante ni kako rade, ni da li će se pojaviti na adresi. Takva strategija vam štedi vreme, a svakako još vredi napomenuti da tim putem ujedno možete biti pošteđeni od novčanih prevara. Najvažnije od svega, bićete zadovoljni uslugom. Zato vam preporučujemo da najpre tražite preporuku za vodoinstalatera.

Ipak, ukoliko već morate sami da tražite majstora, obratite pažnju na sledeće faktore:

  • Lokacija na kojoj se servis nalazi;
  • Jesu li recenzije korisnika usluga pozitivne;
  • Da li servis ima sve licence;
  • Nudi li servis usluge koje su vama potrebne;
  • Da li se majstori pridržavaju rokova;
  • Postoji li služba za hitne intervencije;
  • Kakve su cene;

Licence, recenzije, aktivna korisnička služba i cenovna transparentnost će vas najverovatnije ubediti da je izabrani servis onaj pravi. Na kraju, savetujemo da sitne kvarove uvek rešavaje na vreme, kako se isti ne bi pretvorili u kompleksnije kvarove skuplje za rešavanje.