Sat. Nov 23rd, 2024

Od trenutka kada beba krene sa čvrstom ishranom, počinje njeno upoznavanje sa različitim namirnicama, ali i stvaranje budućih navika u ishrani. Pokazati svojoj deci zdrav način ishrane i učeći ih zdravim navikama je jedan od važnijih roditeljskih zadataka. Sticanjem zdravih navika pomažemo im da se razvijaju i da takve navike zadrže i kad budu odrasli.

Na šta posebno obratiti pažnju?

Neki od najvažnijih aspekata zdrave ishrane su kontrola veličine porcija i smanjenje količine masti, soli i šećera koje vaše dete pojede ili popije. Jednostavni načini da smanjite unos masti u ishrani vašeg deteta i promovišete zdravu ishranu uključuju serviranje: mlečnih proizvoda sa malo masti, piletine bez kožice, posnije delove crvenog mesa, izbegavati učestalu primenu svinjskog mesa. Što se tiče hleba, ograničiti unos i koristiti hleb od celog zrna žitarica. Za grickalice birati voće, povrće ili slane integralne štapiće koje sami pripremate. Takođe, smanjite količinu zaslađenih pića u ishrani deteta. Važno je i da obroci uvek budu u slično vreme, i da nema grickanja između obroka. Preporuka je da razmak između obroka bude 3-4 sata. 

Apetit dece se menja s vremena na vreme

Ovakve promene su uobičajene, i nisu razlog za brigu. Jedno dete će u jednom trenutku jesti zdrav doručak pun povrća sa uživanjem, dok će u sledećem to biti najodvratnija hrana za njega. Takođe, ješće ili malo, ili će tražiti dve porcije. Ukoliko je hrana izbalansirana, sa hranljivim namirnicama, nema razloga za brigu. Koliko god dete pojede, svakako je bolje da pojede voće, povrće, orašaste plodove, nego da unese u sebe prazne kalorije poput testa i šećera. 

Ako je vaše dete gojazno, nemojte ga nipošto stavljati na rigorozne dijete. Polako mu smanjujte porcije, podstičite ga da polako žvaće. Sporim žvakanjem dete će pre osetiti sitost i izbeći ćete prejedanje. 

Nekoliko osnovnih principa kao vodič za zdrav doručak

  • Pripremajte širok spektar zdrave hrane. Zdravi obroci neka budu prioritet, posebno zdrav doručak
  • Jedite obroke svi zajedno, i izbegavajte da jedete ispred televizora
  • Uključite svoju decu u kupovinu hrane, ali i u pripremu. Na taj način ćete ih dodatno motivisati da istražuju i probaju različita jela
  • Izbegavajte stalno grickanje
  • Ograničite dezerte na određene delove dana ili samo na vikend
  • Podstaknite svoju decu da piju više vode. Izbegavajte kupovne sokove
  • Vodite računa o veličini porcije
  • Ne koristite hranu kao nagradu ili kaznu

Šta izbaciti iz dečijeg tanjira?

Ograničite unos hrane koja sadrži zasićene masti, dodatu so ili šećer. Znači, uzbacite margarine, šunke, viršle i mesne prerađevine, majonez, kečap. Primamljive grickalice i gumene bombone izbegavajte u širokom luku. Poprilično su loše za zdravlje dece. Kupovne marmelade i čokoladni kremovi takođe nisu dobar izbor. Ne kupujte sokove, pa čak i ako na njima piše „100% voćni“. Umesto toga, ponudite detetu celu voćku ili eventualno sami u sokovniku nacedite sok od jabuke. Hrana treba da je celovita i da je sami pripremimo.

I ne zaboravite! Deca najbolje uče po modelu, odnosno od roditelja. Najsnažniji način da svojoj deci pošaljete poruku o zdravoj ishrani je da im omogućite da svakodnevno vide kako vi kupujete i pripremate zdrave namirnice.