Tue. Jan 28th, 2025
leto-plaza-more-naocarenaocare i laptop na plazi

Da li ste znali da se pojam „praznični bluz“ primenjuje i kod povratka sa godišnjeg odmora? Karakteriše ga loše raspoloženje koje se javlja nakon perioda intenzivnih emocija ili stresa. Neki od glavnih simptoma ovog stanja nakon odmora su nesanica, slaba energija, neraspoloženje, nedostatak koncentracije i anksioznost. 

Povratak na posao posle dugog godišnjeg odmora nikada nije bio lak zadatak. Čak su i neka istraživanja potvrdila da je 87% ljudi priznalo da oseća izvestan strah kada se vraćaju na posao. Ipak, obaveze zovu i ne mogu se izbeći.

Jasno je da niko ne želi da razmišlja o mejlovima, rokovima, finansijama ili sastancima nakon odmora, posebno ako želite da vam prvi dani posla proteknu bez previše opterećenja. Zato imamo listu saveta koji će učiniti vaš povratak na posao bar malo lakšim.

Planirajte unapred za dobro jutro

Ako ste navikli da budete relaksirani i proveli na odmoru bar dve, tri nedelje, onda vam jutarnja žurba na posao može potpuno preokrenuti prvi radni dan. Zato, olakšajte sebi tako što ćete uveče spakovati sve potrebno za sutra. Pripremite ručak i užinu, odaberite i opeglajte odeću koju ćete nositi i spakujte sve neophodno za taj dan. Sve ove, naizgled, sitnice će učiniti da jutro prođe glatko i poboljšaće vaš učinak prvog dana nakon godišnjeg.

Ne preterujte

Posle svakog odsustva, neretko se dešava da osećamo grižu savesti zbog neradnih dana i da zbog tog osećaja ostajemo duže na poslu kako bismo nadoknadili sve. Međutim, ovo može dovesti do dodatnog stresa i najverovatnije će dugoročno negativno uticati na vašu produktivnost, čak i ako imate osećaj da kratkoročno radite više.

Godišnji odmori su važan deo ravnoteže poslovnog života i zato svaki osećaj krivice zbog uzimanja slobodnog vremena treba da bude eliminisan. Zbog toga bi trebalo da izbegavate preopterećenje obavezama kako biste pozitivnu energiju koju ste nakupili tokom odmora akumulirali što je duže moguće.

Devojka odmara na lezaljci

Neka prvi radni dani budu ispunjeni uživanjem

Vratili ste se na posao i sačekalo vas je mnogo obaveza, ali to ne znači da ne možete da uživate u pauzama. Zato odmah prvog dana zakažite ručak sa kolegama kako biste im ispričali kako ste se proveli, a oni vama šta ste sve propustili. Razgovor o putovanjima, iskustvima i anegdotama pomaže da se smanji nivo stresa i da se upoznate sa onim što se dešava u timu. 

Komunikacija između kolega pozitivno utiče na radno mesto i zaposlene, a razgovor sa kolegama može učiniti prvu nedelju posle odmora podnošljivijom. I obavezno se počastite svojim omiljenim napitkom u lokalnom kafiću tokom pauze i nagrađujte sebe sitnicama za svaki pređeni korak nagomilanih obaveza.

Radite jednu po jednu stvar

Ovo je zlata vredan savet nakon povratka sa odmora, primenljiv i kod kuće i na poslu. Možda ćete imati želju da radite na tri različite stvari u isto vreme kako biste nadoknadili sve, međutim, to nije najefikasniji pristup. Samo ćete se više zbuniti i stresirati. 

Zato postavite liste prioriteta i na poslu, ali i kod kuće i držite se toga čvrsto. Poređajte mejlove i pozive po hitnosti i tako ih rešavajte. Obavite radne zadatke koji će omogućiti prelazak na sledeći korak. Kod kuće, sređujte i spremajte dan po dan. Ne morate odmah da perete sav veš i usisavate podove, već napravite strukturu. Operite ono što vam je potrebno narednih dana, a sušite uz pomoć Bosch mašine za sušenje veša da uštedite vreme. Upravo ste se vratili sa lepog i opuštajućeg putovanja, stoga –  zašto se stresati ako to možete izbeći dobrim planom?

Dobro se hranite

Bez obzira koliko ste zauzeti obavezama koje je trebalo završiti juče, oduprite se iskušenju da ne radite to tokom pauze za ručak. Kada pravite pauze tokom dana, važno je da dopunite svoj „rezervoar“ zdravim namirnicama. Da bi ostao fokusiran i produktivan, mozgu je potrebna energija koju mu hrana obezbeđuje. Zato, već prvog dana birajte hranu koja će održavati vaše telo i mozak stabilnim bez energetskih skokova i padova.

Mozgu je potrebna i voda da bi bio u svom najboljem izdanju, a podaci pokazuju da pad hidratacije od samo  4% može dovesti do pada produktivnosti do 50%. Zbog toga ponesite flašu vode sa sobom na posao i držite je na vidljivom mestu u radnom prostoru kako biste se podsetili da je redovno pijete tokom dana.

Bez obzira koliko volimo svoj posao, s vremena na vreme nam je potrebna pauza. Odmori nam pružaju to kvalitetno vreme koje provodimo sa voljenim osobama, a koje hrane naš mozak informacijama važnim za relaksaciju i vraćanje novim izazovima. Povratak na posao nakon godišnjeg odmora je prolazni period i nemojte prekoravati sebe zbog više vremena koje vam je potrebno za obavljanje određenih poslovnih zadataka. Možda će vam biti potrebno nekoliko dana, pa čak i nedelja da se prilagodite, zato ostanite mirni, fokusirani i opušteni. Vratićete se staroj rutini i pre nego što to shvatite.