Thu. Nov 21st, 2024

Većina dizajnera enterijera istog je stave, boje za zidove treba birati pažljivo, jer jedino adekvatna boja vašem domu daju posebnu energiju.

Da li ste znali da lajsne mogu vizuelno podići plafon ili ga spustiti, u zavisnosti od toga kako je u suprotnosti sa zidovima? Ili da spretna upotreba boja može pretvoriti jednu prostoriju u živo mesto okupljanja, a drugu u sumorna prostor?

U današnjim domovima otvorenog plana, gde su kuhinje, dnevne sobe i trpezarije često jedan veliki prostor, boja se koristi za definisanje enterijera i stvaranje žarišnih tačaka u relativno besprekornim prostorijama. Trik je, naravno, shvatiti kako odabrati odgovarajuće boje za zidove i gde ih staviti.

Idealna boja za svaku prostoriju

Pre krečenja napravite šemu boja koja odgovara nameštaju vašeg doma. U svetu gde hiljade boja mogu biti vaše za manji budžet, isplati se razmotriti savet konsultanta i dizajnera enterijera. Imajte na umu da, iako u prodavnici ima na hiljade komadića boje, postoji samo sedam boja u spektru boja i to su crvena, narandžasta, žuta, zelena, plava, indigo i ljubičasta.

A evo kako da se u četiri koraka kreira šema boja. Ako se nađete paralizovani u prodavnici boja, ne možete da izaberete svoje kartice sa uzorcima boja, pogledajte najtamniju boju na dnu trake. Ako možete da živite sa onom na dnu, znate da će vam se dopasti sredina i vrh, ali ako odaberete gledajući gornje, najsvetlije boje, sve karte u toj kategoriji počinju da izgledaju isto.

Počnite tako što ćete izabrati tri boje iz postojećeg objekta u vašem domu. Uzmite jastuk sa sofe u porodičnoj sobi, svoju omiljenu kravatu ili šal, ili sliku, bilo šta što vam pruža udobnost ili ima emocionalnu vezu i odnesite taj predmet u prodavnicu boja. Pronađite tri uzorka trake sa tim bojama i odmah ćete imati 15 do 18 boja koje možete da koristite, pošto svaka traka uzorka obično sadrži šest nijansi boja.

Sledeći korak je da odaberete jednu od tri boje kao boju zida i da sačuvate druge dve za upotrebu po sobi u tkanini ili nameštaju.

Da biste izabrali boje za susedne sobe, uzmite iste originalne tri boje uzorka trake i izaberite drugu boju. Konačno, izaberite četvrtu boju koja se može koristiti kao zajedničku za svaki prostor. Unesite malo te boje u svaku sobu u kući pomoću jastuka, tanjira ili umetničkog dela. To pravi vezu između prostora.

Odlična završna obrada za privlačan vizuelni efekat

Kada imate svoje boje u ruci, razmislite o završnoj obradi koju ćete koristiti. Iako današnje ravne boje imaju povećanu otpornost na mrlje, konvencionalna mudrost dugo je smatrala da je satenska završna obrada najbolja za zidove jer se može ribati i ne skreće pažnju na nesavršenosti. Smatralo se da je završne obrade polusjaja i visokog sjaja najbolje prepustiti ukrasnim elementima, gde bi mogli naglasiti krivine profila za lajsne ili panele vrata.

Danas se, međutim, završne obrade takođe koriste za stvaranje vizuelnih efekata na celom zidu. Obojite jedan zid u ravnu ili satensku završnu obradu, a susedni zid u polusjaj, oba u istoj boji. Slično, zidove možete obojiti ravnim, a plafon polusjajnim bojama da biste postigli mat i sjajni kontrast. Plafon će izgledati kao da je viši čemu doprinosi više reflektujući svetlost. Imajte na umu da što je veći sjaj, to je više sjaja i više pažnje privlačite na površinu. Kada se koriste strateški, boja i sjaj zajedno mogu se naglasiti najbolje prednosti vašeg enterijera, zato pažljivo birajte boje za zidove.