Tue. Jan 28th, 2025

Najvažnija stvar u procesu lečenja hemoroidalne bolesti jeste konsultacija sa lekarom, detaljan pregled i uzimanje istorije bolesti i anamneze od strane doktora. Bez toga, hemoroidi mogu da se izleče, mogu i da se navrate, ali svaka vrsta tretmana mora da bude prilagođena pacijentu kao pojedincu, budući da ne postoji univerzalni način lečenja koji odgovara svima sa ovim problemom.

Hemoroidi zaista predstavljaju problem, zbog nelagodnosti koja se oseća, zbog simptoma koji se pojavljuju i koji smetaju u svakodnevnom životu, pa zahteva brzu reakciju čim se taj problem i pojavi, kako stanje ne bi postalo hronično. Ono šta u najvećoj meri utiče na njihovu pojavu jeste loša i nezdrava ishrana, nepostojanje fizičke aktivnosti, previše vremena provedeno u sedećem položaju, pa čak i nošenje telefona u toalet.

Kada ponesete svoj mobilni telefon onda ostajete predugo u toaletu, što uzorkuje napredak bolesti i pojavu hemoroida, zato je to jedna od navika koju treba što pre iskoreniti. Van toga, trudnice i osobe u srednjim godinama, usled svog stanja, najpodložniji su njihovoj pojavi, mada se ona savremenim načinom života sve više širi na sve uzraste i grupe.

Dijagnostikovanje hemoroida

Hemoroidi se dijagnostikuju vrlo brzo i bez ikakvih komplikacija, kroz razovor i fizički pregled. Nisu potrebne nikakve laboratorijske analize ili snimanja. Ono šta lekari uglavnom nakon prvog pregleda zahtevaju, jeste ispitivanje pridruženih bolesti, ako postoje, kako bi se lečenje sprovelo na adekvatan način za pacijenta.

Hemoroidi su proširene i/ili upaljene vene na krajnjem delu debelog creva, na otvoru anusa, koje se uglavnom javljaju sa bezbolnim rektalnim krvarenjem, a u ovim situacijama je važno javiti se lekaru: kada se pojavi bol u analnoj regiji tokom vršenja velike nužde, kada se pojavi krv ili krvavi tragovi na toalet papiru ili stolici, kada osetite nelagodnost i svrab u anusnom predelu, kao i onda kada nastupi tromboza hemoroida. 

Simptomi koji se javljaju su uglavnom takvi, krvarenje, svrab, pojava bola. Postoje dve osnovne vrste hemoroida, te na osnovu njihove prirode bira se i lečenje. Pitali smo stručnjake iz ustanove Analife da nam kažu nešto više o ovome.

Vrste hemoroida

Dve osnove vrste jesu spoljašnji i unutrašnji hemoroidi. Spoljašni hemoroidi se javljaju ispod kože anusa, na spoljašnjem delu završetka debelog creva i u najvećem broju slučajeva izazivaju svrab i blago krvarenje. Navraćaju se, te uglavnom  kratko traju. Unutrašnji hemoroidi su drugačiji, budući da predstavljaju ozbiljnije zdravstveno stanje i izazivaju prilično jak bol tokom defekalizacije.

Medicisnki se klasifikuju od I do IV stepena, prema uznapredovalosti. Razlikuju se prema veličini, najpre, kao i prema prolabiranju kroz analni otvor, odnosno „ispadanju“. Dok hemoroidi prva tri stepena imaju više mogućnosti za lečenje, IV stepen uvek zahteva hitniju hiruršku intervenciju. 

Lečenje hemoroida i prevencija

Kao i kod svake bolesti, tako su i hemoroidi nešto na šta treba preventivno uticati, posebno ukoliko je neko u porodici već imao problem sa njima. Fizička aktivnost, hrana bogata vlaknima, što manje nezdrave, brze, začinjene i masne hrane, što manje alkohola, te što manje sedenja – glavne su stvari koje možete uraditi u okvirima prevencije.

Kada je lečenje u pitanju, pored brojnih masti, koje najviše pomažu kod spoljašnjih hemoroida, od strane lekara postoje rešenja kao što su hirurške intervencije, operacije laserom, kao i podvezivanje, a od samog tipa i prirode hemoroida zavisi i tretman lečenja koji je najbolje sprovesti.