Thu. Nov 21st, 2024

U domaćinstvima u kojima postoje protočni bojleri se oni u većini slučajeva koriste za kuhinje. Međutim, treba imati na umu da na tržištu postoje takvi bojleri namenjeni korišćenju u kupatilu. 

Ali, da bi jedan takav uređaj bilo isplativo koristiti, valjalo bi imati na umu da su protočni bojleri preporučljivi najpre za ljude koji u konkretnom prostoru ne provode po ceo dan, odnosno koji nemaju neprekidno potrebu za korišćenjem tople vode. Takođe, protočni bojleri su dobar izbor i za ljude koji imaju potrebe za toplom vodom na više mesta u konkretnom prostoru, kao i za domaćinstva sa manjim brojem članova. 

U principu se radi o uređajima koji su izuzetno dugotrajni, uzevši u obzir da se na čak 18 godina procenjuje prosečan životni vek protočnih bojlera. 

Zbog čega su protočni bojleri isplativiji?

Sama činjenica da se smatra da čak za 30 procenata štede električnu energiju dovoljna je da se shvati zbog čega su protočni bojleri vrlo isplativa investicija. Ako se tome doda i podatak da se vrlo retko kvare, onda je sve mnogo jasnije. Uz to nemaju kazan, što znači da ne dolazi do nagomilavanja kamenca, kao što je to slučaj sa klasičnim bojlerima. Čak i u startu viša cena protočnih bojlera čini ih isplativijom investicijom na duge staze.

Vrlo brzo se voda u njima zagreva što znači da protočni bojleri štede ne samo energiju, već i vreme, prosto zato što će u vrlo kratkom roku svako moći da koristi toplu vodu. 

Lako se uklapaju u kuhinje i kupatila manjih površina, jer su uglavnom manjih dimenzija od klasičnih. 

Kako rade protočni bojleri?

Zahvaljujući spiralnim grejačima koje imaju protočni bojleri, oni će zagrevati vodu. Vrlo brzo se voda u njima zagreva, a u principu se može reći da je korisnicima na raspolaganju praktično neprekidno topla voda, mada to zavisi i od snage samog bojlera. 

Ne bi trebalo brinuti ukoliko se dogodi da temperatura vode u jednom takvom uređaju bude viša od predviđene, prosto zato što protočni bojleri imaju prekidač koji služi za regulaciju dotoka električne energije. 

Isključivo u zavisnosti od toga koji model je u pitanju, odnosno da li se radi o protočnim bojlerima za kuhinju ili kupatilo, zavisiće i do koje temperature oni mogu da zagrevaju vodu. U većini slučajeva protočni bojleri koji su namenjeni za korišćenje u kupatilima zagrevaju vodu do čak 60 stepeni, a ukoliko je reč o bojlerima koji su namenjeni korišćenju u kuhinji, gotovo svi modeli zagrevaju vodu za 30 stepeni više od temperature vode na bateriji. 

Da li protočni bojleri imaju nedostatke?

Kao i svi drugi uređaji, tako isto i protočni bojleri imaju određene nedostatke. A oni se primarno odnose na zahteve koji moraju biti ispunjeni prilikom montiranja. 

Najpre u kuhinji ili kupatilu, u kojima su ugrađene plastične cevi jednostavno moraju da imaju pritisak vode na slavini od 0,5 bara da bi protočni bojleri mogli uopšte da budu ugrađeni i da bi mogli da funkcionišu onako kako je predviđeno. Ako, pak u kupatilu ili u kuhinji postoje bakarne cevi, onda je neophodno da 0,8 bara bude pritisak vode na bateriji.

Sve to je važno zbog optimalnog funkcionisanja protočnih bojlera, prosto zato što ako je reč o slabijem pritisku vode, onda takvi uređaji neće moći da rade onako kako je predviđeno. 

Sledeće što mora biti učinjeno pre montaže protočnog bojlera jeste pažljiv odabir modela, ali i priprema utičnica monofazne ili trofazne struje za ugradnju. Iako majstori koji se time bave i te kako dobro znaju koliko je važno koje je snage osigurač neophodan na monofaznoj ili trofaznoj uticnici, takođe budući korisnici moraju znati da su kuhinjski protočni bojleri oni čija je snaga između 3,5 i 6 kilovati, odnosno da su protočni bojleri namenjeni korišćenju u kupatilu oni čije snaga od 18 kilovata pa naviše.