Obnovljivi izvori energije – pretežno vetar i solarna energija – više nisu novost, već potreba i realnost za električne mreže bezbrojnih nacija širom sveta. Svake godine povećava se broj obnovljivih elektrana, vetroelektrana i solarnih panela, što znači da se svake godine povećava i količina energije koja se generiše iz obnovljivih izvora i dovodi u mrežu. Ukratko, sve više naše domaće i industrijske električne energije dobijamo iz obnovljivih izvora energije, a ovaj trend će tek rasti. A, da bi sve ovo funkcionisalo, važno je da postoji uređaj kao što je frekfentni regulator.
Dakle, električne mreže zavise od regulisanog ulaska i izlaska energije koji moraju da funkcionišu besprekorno, ali sve veći priliv “isprekidane obnovljive energije” u mrežu narušava ovu ravnotežu. Frekfentni regulator je u ovoj situaciji jako važan jer postoji sve veća potreba za regulacijom frekvencije obnovljivih izvora energije.
Zašto je važna regulacija frekvencije i zašto treba da koristite frekfentni regulator?
Bez regulacije frekvencije mreže, doživeli bismo mnogo više smetnji (uključujući nestanke energije) u pristupu energiji mreže.
Kako je trenutno regulisana frekvencija mreže?
Mrežni operateri regulišu napon, uglove i frekvenciju korišćenjem inercionih (ili stabilizacionih) sposobnosti rotirajućih generatora koji se koriste u proizvodnji neobnovljive energije.
Kako je obnovljiva energija trenutno regulisana?
Trenutno ne postoje pouzdano efikasni načini za regulisanje učestalosti obnovljive energije, a da se pri tome ne izgubi potencijalna snaga, niti smanji radni kapacitet obnovljivih elektrana. Kako sada stvari stoje, politika automatskog isključivanja iz električne mreže najbolji je način da se osigura da skokovi i padovi proizvodnje obnovljive energije ne ometaju mrežu.
Kakva je budućnost regulacije frekvencija obnovljivih izvora energije?
Skladištenje baterija velikog kapaciteta, industrijskog obima, verovatno bi bilo najefikasniji regulatorni metod za obnovljivu energiju, međutim trenutna dostupna tehnologija ne bi mogla da priušti te zahteve. Umesto toga, budućnost regulacije frekvencije obnovljivih izvora energije može biti u zameni starih fotonaponskih pretvarača koji prate mrežu, umesto pretvarača koji formiraju mrežu – što će reći, frekfentni regulator tako postaje najjednostavnije rešenje za date probleme.
Zaključak
Električna mreža podnosi mnoge fluktuacije u ponudi i potražnji energije. Zbog toga se njegov napon, uglovi i frekvencija moraju pomno pratiti i regulisati kako bi se osiguralo da može kontinuirano isporučivati energiju potrošačima, uprkos ovim fluktuacijama (ili bilo kojim drugim pitanjima). Trenutno, elektrane na obnovljive izvore energije nemaju sredstva za regulisanje frekvencije poput neobnovljivih postrojenja (sa inercijom koju pružaju rotirajući generatori). Kao takve, elektrane na obnovljive izvore energije postaju znatno manje efikasne zbog politike “protiv ostrva” koja ih automatski isključuje iz mreže kada njihov nivo proizvodnje energije padne izvan zagrade od 56,5Hz do 62Hz. Dok tehnologija skladištenja baterija ne postane stvarnost za postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, najbolja alternativa za regulaciju frekvencije bila bi zamena trenutnih fotonaponskih pretvarača koji prate mrežu, pretvaračima koji stvaraju mrežu. Frekfentni regulator tako predstavlja najisplativiji način prelaska u zelenu mrežu obnovljive energije u kojoj dominiraju invertori.
Gde vi možete da nabavite frekfentni regulator?
Ukoliko u svoj Google pretraživač ukucate “frekfentni regulator prodaja” pronaći ćete veliki broj prodavnica u kojima ga možete pronaći. Cena frekfentnog regulatora zavisi od mnogih faktora, ali kako biste pronašli onaj koji će odgovarati vašim potrebama, obavezno se posavetujte sa stručnjacima.