Tue. Dec 3rd, 2024

Caričin grad se nalazi na turističkoj ruti „Putevima rimskih imperatora“. “Justinijan Veliki, koji ga je sagradio, jedan je od 18 rimskih vladara rođenih na tlu današnje Srbije”, navode u TO Lebane. Caričin grad bio je centar arhiepiskopije ‒ centar hrišćanstva u oblasti severnog Ilirika od Sirmijuma do Soluna. U prvom delu priče o ovom arheološkom lokalitetu izuzetnog značaja, govorimo o nastanku Justinijane Prime i opisujemo grad i život u njemu u doba Justinijana.

Justinijana Prima se nalazi u opštini Lebane na jugu Srbije. Grad je početkom šestog veka (535. godine nove ere) sagradio vizantijski imperator Justinijan Prvi u, prema navodima iz TO Lebane, svom rodnom mestu. O tom, za ondašnje prilike modernom gradu sa kompletnom infrastrukturom, za Internet portal RTS-a razgovarali smo sa direktorom Turističke organizacije Lebana, Bojanom Jovićem.

Caričin grad se nalazi na turističkoj ruti „Putevima rimskih imperatora“

Kako je i kada otkriven lokalitet Caričin grad?

‒ Caričin grad kod Lebana je slučajno otkrio Mita Rakić, putopisac i novinar lista „Otadžbina” tokom 1880. godine.

Letnja istraživanja

Poslednjih godina arheološka istraživanja se sprovode u letnjim mesecima od juna do kraja avgusta; tu budu grupe arheologa, konzervatora kamene plastike i mozaika, antropologa, biologa, naučnih radnika. U prošloj godini pojačane su aktivnosti na samom lokalitetu Caričinog grada.
U avgustu 2017. godine Društvo konzervatora Srbije organizovalo je konzervatorske radove na mozaicima na Akropolju i stručni skup o kamenoj plastici. Konzervatorski radovi na kamenoj plastici su u pripremi. Pod okriljem Ministarstva kulture i informisanja, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, Zavod za zaštitu spomenika kulture u Nišu i Narodni muzej Leskovac rukovode zaštitom arheološkog lokaliteta.

Kroz šumu su virile ruševine i utvrđenje sa kulama. Prva istraživanja je sproveo 1912. godine Vladimir Petković, kustos Narodnog muzeja iz Beograda.

Pronašao je justinijanovske kapitele, baziliku, krstionicu i identifikovao je sa Justinijanom Primom ‒ izgubljenom arhiepiskopijom iz perioda smene kasne antike i rane Vizantije.

Kasnije su pod nadzorom V. Petkovića i arheologa Franca Mesesnela otkriveni Akropolj, linija vodovoda, peći za topljenje ruda i bazilika, veći deo Gornjeg grada, pečati, novac, odlomci bronzane statue.

Posle Drugog svetskog rata na istraživanjima su radili SANU, Arheološki institut, Zavod za zaštitu spomenika kulture: Đ. Bošković, M. Panić, A. Deroko, dr Sv. Radojčić, Nevenka Spremo Petrović.

Otkrivena je crkva sa kriptom u Gornjem gradu, glavna ulica istok‒zapad, okviri Donjeg grada, nekropola, brana, kašteli od sela Radinovac do sela Zlata.

Na koji način je tekao dalji istorijat istraživanja?

‒ Od 1960. do 1969. zbog radova na hidroelektrani „Đerdap” smanjuju se finansijska sredstva za istraživanje. Otkrivene su stambene četvrti uz magistrale, bazilika sa transeptom u Donjem gradu; pronađeni su kapitel stuba sa monogramom Justinijana Prvog, crkva van bedema, vodovodna i kanalizaciona mreža, trasa akvadukta od Delivoda na Petrovoj gori do Caričinog grada (16 km), cisterna, kula ‒ vodeni kolektor. 

Justinijan Veliki ‒ strateg i zakonodavac

Justinijan je poznat po tome što je ustanovio Rimsko pravo i doneo zakonopravila, uveo vizantijsko pismo određenih dimenzija i stila, učvrstio hrišćanstvo. „Malo kome je poznato da je Justinijan sagradio bogomolju Svetu Sofiju u Konstantinopolju, u tadašnjem rimsko-vizantijskom svetu, današnju Aju Sofiju u Istanbulu, koju posete milioni ljudi godišnje. Justinijan se istakao i kao dobar strateg u ratovima kako bi povratio oblasti i staru slavu Rimskog carstva. Autor je pesme Jedinorodni sine i slove Božji, koja se i danas svakodnevno izgovara na liturgiji. Prve zidine i bedeme Singidunuma, današnjeg Beograda, sagradio je upravo Justinijan Prvi”, kaže direktor Turističke organizacije Lebana, Bojan Jović

Otkrivene su i česma, terme, gradska kuća, pazarište, zanatske radionice u Donjem gradu…

Godine 1975. godine manja istraživanja sprovode Vladimir Kondić i Vladislav Popović.

Sastaju se Niški regionalni zavod kod Niške zajednice kulture, regionalna i opštinska zajednica Leskovca i Lebana o zaštiti spomenika i obnovi istraživanja, a pridružuje se i Narodni muzej iz Beograda.

U periodu od 1978. do 1984. istraživana je sakralna arhitektura, kvart u Gornjem gradu, principija, stambeni kvart u Donjem gradu, istočno i južno podgrađe Donjeg i Gornjeg grada.

Od 1997. godine do danas istraživanja sprovode srpski i francuski arheolozi Vujadin Ivanišević i Bernard Bavan.

Od najinteresantnijih pronalazaka ističu se kosti devet kamila jednogrbih i dvogrbih, koje su korišćene u ratovima i trgovačkim karavanima, dva pečata arhiepiskopa i žitnica.

Kakav je centar bio Justinijana Prima?
‒ Objekti i bazilike u gradu bili su bogato ukrašeni mozaicima. Tu su bile javne zgrade, ulice, trgovi, česme, kupatila, i grandiozni sistem vodovoda u dužini oko 16 km koji je sa planine Radan usmeravao čistu planinsku vodu u gradsku cisternu. Verovatno da je grad u to vreme bio raskošno izgrađen, kako i dolikuje za jedan carski grad. Sistemom oluka i odvodnih cevi sakupljana je atmosferska voda. Tvrđavu uzdignutu na strmoj litici, pored odbrambenih zidina branile su i dve reke: Svinjarička i Caričina. Na Caričinoj reci podignuta je brana sa ispustom gde se formiralo jezero. Tako je rešeno pitanje snabdevanja vodom.

Koje su još specifičnosti Justinijane Prime?
‒ Caričin grad je posedovao, za to vreme, sve zanatske radnje i radionice, skladišta raznovrsne hrane, žitarica, voća, divljači, slatkovodne dunavske ribe, što su i antropološka istraživanja dokazala. Naime, u Caričinom gradu najviše se konzumirala riba (jesetra, som, štuka…), koja je dovožena u svežem stanju.

Grad i podgrađe sa 12.000 stanovnika bili su klasno i funkcionalno podeljeni bedemima i kapijama na tri dela. Na najnižem, južnom platou dominirali su višespratni stambeni blokovi. U nekoliko zgrada je pronađen sistem centralnog grejanja i podno grejanje. Ulice koje su vodile do glavnog trga bile su ispresecane manjim ulicama. Na glavnom trgu Gornjeg grada stajala je velika statua imperatora.

I Akropolj je imao posebne bedeme sa odbrambenim kulama. Tu su bile službene i privatne odaje arhiepiskopa Justinijane Prime i sveštenika. Glavna ulica Via Sakra vodila je do velike bazilike sa bazenom u atrijumu, krstionice i biblioteke. Suprotno od nje bio je arhiepiskopski dvor, kao i kancelarije i prateće prostorije.

Izvor:https://www.rts.rs/lat/magazin/nauka/3048080/caricin-grad–slucajno-otkriveno-arheolosko-bogatstvo.html