Kvalitet materijala, dugotrajnost, energetska efikasnost, lako održavanje, hermetičko zatvaranje su neki od razloga zbog kojih je PVC stolarija najtraženija stolarija na tržištu. Ljudi shvataju da im dobra PVC stolarija rešava problem hladnih stanova i kuća i utiče na uštedu energije pri grejanju zato što sprečava toplotne gubitke. Ključ kvaliteta PVC stolarije je u kvalitetu materijala od koga se ona izradjuje.
PVC kao materijal u proizvodnji stolarije
PVC je sintetički materijal, može se reći da je predstavlja prvu plastiku koja je razvijena zbog komercijalnog korišćenja pre skoro sto godina i da se i danas koristi. PVC je skraćenica od polivinil hlorid, ističe se kao najtraženiji materijal u porodici polimera.
Slučajno je otkriven u fabrici guma 1926. kada je Valdo Seamon istraživao kako se guma vezuje za metal. Njegova hemijska formula je CH2=CHCI. Dobija se kombinovanjem nafte i soli, sirovine soli zauzimaju 57%, a nafta 43%. Nastaje u proizvodnom procesu čiji je rezultat PVC u prahu. Rastapanjem na odredjenoj temperaturi ovaj materijal prelazi iz čvrstog u tečno stanje.
Hladjenjem prelazi u čvrsto stanje. PVC je takav materijal da može biti rastapan više puta, ta njegova osobina zove se termoplastičnost. Zahvaljujući toj osobini PVC se lako oblikuje, menja oblik i dostupan je u širokom spektru oblika što ga čini vrlo traženim materijalom u mnogim sferama modernog života, posebno u gradjevinarstvu.
Tehničke prednosti PVC za upotrebu u gradjivinarstvu
PVC je lagane težine a odlične mehaničke čvrstoće i tvrdoće pa je kao takav pogodan za upotrebu u gradjevinarstvu. Lagan je za obradu, reže se, vari, oblikuje i spaja u različite oblike zato je idealan za stolariju i razne konstrukcije. Dobre fizičke karakteristike osiguravaju mu povoljan odnos kvaliteta i cene, jedan je od konkurentnih materijala na tržištu.
Veliki broj korisnika kupuje različite proizvode od PVC-a, posebno stolariju. Istraživanja pokazuju da PVC profili imaju vek trajanja do 40 godina, sa potencijalom da se koristi i do sto godina. Kaže se da PVC stolarija nema vek, njena dugovečnost je u kvalitetu PVC materijala od koga se pravi.
Visoka izolaciona svojstva PVC-a značajan faktor kvaliteta stolarije
Najjača karika u dobroj izolaciji domova je PVC stolarija. Da kroz dotrajala vrata i prozore ne bi odlazio veliki deo toplote, najefikasnije rešenje je ugradnja PVC stolarije koja do 40% smanjuje gubitak toplote iz prostorija. Na njenu visoku termoizolaciju utiče pre svega kvalitet PVC materijala koji ima izuzetno nisku toplotnu provodljivost.
Po niskoj provodljivosti toplote PVC je sličan drvetu, odlični su izolatori i ne dozvoljavaju da se na stolariji javlja kondenzacija. Visok stepen toplotne izolacije PVC stolarije uslovljen je brojem komora u profilima. Veći broj komora utiče na veću izolacionu sposobnost prozora i vrata. Ne treba zanemariti ni gubitak energije kroz stakla. Da bi toplotna izolacija stolarije bila što bolja neophodno je izolovati stakla a to se postiže dvostrukim i trostrukim ostakljenjem.
Hermetičko zatvaranje PVC stolarije
Glavni gubitak toplote kroz prozore i vrata javlja se zbog prodiranja vazduha kroz sastavke, pa je iz tog razloga važno obratiti pažnju na zaptivanje sastavaka i hermetičko zatvaranje stolarije. PVC stolarija nije napravljena samo od ramova nego je čini i okov koji traje koliko i sama stolarija. Precizno sečenje i uklapanje ramova unapredilo je i modernizovalo PVC stolariju tako da hermetički zatvara prostor.
Kada je zaptivanje dobro onda toplota ostaje unutra, minimalni su energetski gubici. Dobro zaptivanje i hermetičko zatvaranje stolarije sprečava da prašina, vlaga i buka prodru u unutrašnjost stanova.
Lako održavanje
Na kvalitet i traženost PVC stolarije ne utiču samo njene tehničke karakteristike već je jedna od njenih značajnih prednosti lako održavanje. Vremenom stolarija gubi od svog izgleda i kvaliteta, što znači da nije u potpunosti imuna na zub vremena. Pravovremenim i odgovarajućim održavanjem taj prvobitni sjaj i te kako može da se vrati. PVC stolarija se održava vrlo jednostavno, dovoljno je samo da se redovno briše prašina i da se podmazuje. Jedino pravilo u održavanju je da staklo, ramove i delove treba čistiti različitim krpama.
Ramove je dovoljno preći preko svih spoljašnjih i unutrašnjih površina mekom krpom koja je natopljena u deterdžent. Izmedju dva panela se teško prilazi krpom, zato povremeno treba da se otvaraju i nagomilana prašina čisti četkicom ili usisati usisivačem, sa posebnom pažnjom na kanale i žlebove. Da ne bi ostajali tragovi ram se na kraju prebriše suvom krpom.
Metalni delovi stolarije, šarke, brave i sistemi za zaključavanje održavaju se tako što se povremeno brišu i podmazuju. Na brave treba obratiti posebnu pažnju, naročito na vratima od kuhinje i kupatila gde je veća kondenzacija pa metal brže korodira. One se jednostavno podmazuju nanošenjem ulja za podmazivanje na ključ i uvlačenjem i izvlačenjem ključa u bravu. Tako ulje dolazi do svih delova brave.
Brave se mogu podmazivati češće, jednom-dva puta godišnje, a mehanizmi za zatvaranje prozora i vrata jednom u nekoliko godina.Staklo se jednostavno prelazi nekoliko puta mekom pamučnom krpom, a suši papirnim ubrusom. Izbegavati čišćenje novinama zato što staklo može da se ošteti. Ukoliko se PVCstolarija održava adekvatno nema ograničen vek trajanja.