Tue. Dec 3rd, 2024

Mnogi misle da život u kući podrazumeva konstantno čišćenje i da je teško održavati kuću i dvorište urednim tokom cele godine. 

Istina je da taj posao uopšte ne mora biti zahtevan i težak ukoliko pronađete pouzdane saveznike u vidu kućnih uređaja koji će vam olakšati posao. Pročitajte u nastavku teksta savete koji će učiniti da vam čišćenje vašeg doma više nikada ne padne teško.

Dvorište – može biti uredno čak i u jesenjim mesecima

Da, dobro ste pročitali. Vaše dvorište može biti uredno tokom cele godine, čak i kada presađujete biljke, pripremate zimnicu a vetar nanosi lišće minut nakon što ste ga počistili.

Uređaji kao što je perač pod pritiskom i usisivač za lišće biće vaši najverniji saveznici.

Perači pod pritiskom – zaboravite na metle i kante s vodom

Ovi aparati su široke primene i mogu koristiti za pranje dvorišta, fasada, tepiha, unutrašnjosti automobila i gotovo svega drugog na šta pomislite.

Zbog svojih točkova i praktičnosti, kao i jačine mlaza oni su bolji izbor od baštenskog creva kada vam je potrebno temeljno čišćenje. Najčešće imaju crevo od nekoliko metara dužine, a možete odabrati odgovarajući za svoje dvorište na osnovu snage, oblika, veličine i pre svega svojih potreba.

Ukoliko uložite u ovaj uređaj, pranje dvorišta vam više nikada neće biti mučno!

Usisivači i duvači za lišće – prepolovite vreme provedeno u dvorištu

Svi znaju koliko dosadno može biti lišće kada na jesen počne intezivno da opada sa drveća, a vetar da ga raznosi na sve strane po vašoj bašti. Koliko god ga čistili i grabuljali čini se da ga se ne možete rešiti, jer kako ga počistite, tako vetar nanese novo. Tu u pomoć priskače duvač za lišće!

Usisivači i duvači za lišće opremljeni su posebnim prostorom u koji se lišče usisava, te se smatraju izuzetno jednostavnim i praktičnim baštenskim alatima.

Osim za lišće duvači se mogu koristiti i za skupljanje pokošene trave, što je veoma praktično jer se uklanjanjem nanosa pokošene trave, travnjaci održavaju zdravim, a vaša bašta urednom i čistom!

Zasigurno će vam olakšati muke i prepoloviti vreme koje ste dosad provodili u dvorištu grabuljajući i čišćeći lišće svake jeseni!

Kuhinja – male tajne velikih majstora

Vaša kuhinja može biti čista čak i kada se u njoj svakodnevno spremaju obroci. Tajna je samo u dobroj organizaciji!

Nikad ne ostavljajte čišćenje za sutra

Otkrivamo vam male tajne velikih majstora koje će vam pomoći da vaša kuhinja više nikada ne bude prljava:

  • Ne idite u krevet dok ne sredite kuhinju – videćete koliko će ona postati čistija čim usvojite ovu naviku;
  • Operite sudove čim završite sa jelom – nikada ih ne ostavljajte za kasnije jer će ih tada biti mnogo teže oprati, u najgorem slučaju, ukoliko zaista žurite na posao, barem ih potopite jer će i to olakšati pranje kasnije;
  • Prebrišite radne površine dok se kuva ručak – iskoristite prazan hod dok čekate da vam se skuva obrok i prebrišite radne površine na kojima ste spremali hranu. Operite upotrebljene sudove umesto što biste skrolovali po društvenim mrežama;
  • Podelite zadatke – najbolji način da kuhinja bude uvek čista je da ukućani podele zadatke između sebe, napravite raspored kojim danima ko puni i prazni mašinu za sudove, a ko riba pločice i podove.

Tradicionalni načini čišćenja

Neka vam nikada ne bude izgovor zašto ne možete da očistitite kuhinju ili kupatilo nedostatak sredstava za čišćenje.

Naše bake su uspevale da održavaju kuću urednom i pre nego što su se pojavile skupe tečnosti i praškovi za čišćenje sa mirisima borovine, lavande i mora. Ukoliko ste potrošili neko od tih sredstava i mrzi vas da odete do prodavnice po novo, to nije dovoljno dobar razlog da preskočite čišćenje.

Isprobajte neku od tradicionalnih tehnika:

  • Soda bikarbona – ona predstavlja verovatno najbolje nenagrizajuće sredstvo za čišćenje koje možete da imate u kući. Služi za uklanjanje neprijatnih mirisa i možete je koristiti za čišćenje pločica, ali i gotovo svih površina u kuhinji. Zajedno sa sirćetom čisti kamenac, ali dobra je i kada je otčepljivanje odvoda u pitanju. Dovoljno je da prvo pospete sodu bikarbonu, a zatim nalijete sirće i ostavite ih petnaestak minuta da deluju;
  • Sirće – osim za otčepljivanje u kombinaciji sa sodom, dobro je i za čišćenje mrlja od vode, podova, radnih površina, sudopera i unutrašnjosti frižidera. Njegov jak miris ne treba da vas brine jer će ispariti ubrzo nakon što se osuši, a u nekim slučajevima se koristi čak i kako bi ono samo neutralisalo neprijatne mirise;
  • Limuntus – fantastično deluje na kamenac koji se stvara u džezvama, šerpama i kuvalima za vodu, a možete ga upotrebiti i za čišćenje mikrotalasne;
  • Stare novine – predstavljaju fantastičan način da ispolirate prozore jer ostavljaju tanak masni sloj na prozoru koji sprečava mrljanje na staklima. Vodite računa samo da koristite isključivo obične dnevne novine a ne i magazine štampane na masnom papiru.

Nadamo se da su vam naši saveti koristili i da će učiniti da ubuduće bar malo lakše obavljate dosadne kućne poslove!