Vinir je naziv za tanke keramičke ljuspe koje se ugrađuju na zube kako bi pružili zubu lepši oblik, boju i nadoknadile neke sitnije nedostatke.
Ugradnja vinira spada u domen protetike, te je neophodno dobro isplanirati i vrlo precizno uraditi taj zahvat, u kom je neophodna savršeno urađena pripremna faza. Kako izgleda ugradnja vinira, i šta oni predstavljaju u domenu i estetike i brige o zdravlju zuba, predstavićemo u tekstu koji sledi.
Ne brzajte – dogovor sa stomatologom je neophodan
Često se dešava da se u mnoge zahvate upuštamo bez mnogo predznanja. Nažalost, ima i onih koji koriste takvu situaciju i govore klijentima da sve može, i ubeđjuju ih da je taj zahvat pravi za njih, iako možda nije. Pre nego što se upustite u ugradnju vinira, obavezna je konsultacija sa stomatologom koji je stručan za tu oblast, odnosno protetiku. Nakon procene stanja u kome se zubi nalaze i toga da li treba da se prikrije manje ili veće oštećenje, stomatolog donosi odluku da li je potrebno staviti kompozitne fasete, keramičke fasete, ili pak keramičke krunice.
Kada se postavljaju viniri, a kada keramičke krunice
Postoje tačne indikacije kada se koja nadogradnja stavlja na zube. Opšte je poznato da fasete, i kompozitne i viniri, služe za ispravljanje manjih nepravilnosti na zubima. To mogu biti u manjoj meri okrnjeni zubi, zatim, kada je između zuba potrebno smanjiti razmak, ili pak kada je zub vidno drugačije boje od drugih, pa da se postigne ista boja kao i ostali zubi. S druge strane, krunice za zube, koje predstavljaju zapravo veštačku navlaku za koren zuba, postavljaju se kada zub nije zdrav, odnosno kada je ispunjen plombom u većem delu. Viniri i kompozitne fasete postavljaju se na isključivo zdrave zube, i to je jedna od glavnih razlika.
Priprema i period nakon ugradnje
Pre nego što se pristupi izradi vinira, potrebno je uraditi otisak, koji se rade u specijalnom vosku. Tom prilikom važno je pravilno uzeti otisak, sa uobičajenim zagrižajem, da bi sve leglo kako treba. Ukoliko se ovaj postupak ne sprovede perfektno, postoji mogućnost da će viniri posle nekog vremena otpasti.
Prilikom ugradnje moguće je da će biti potrebno minimalno izbrusiti zube, ali ne toliko kao kada se ugrađuju krunice. Kada se postavljaju keramičke krunice, brusi se veliki deo zuba kako bi se na njega postavila ta navlaka. Na osnovu uzetog otiska, izrađuju se viniri, koji se već sledećom prilikom ugrađuju, nakon generalne probe. Tek onda se viniri cementiraju na zube, a ukoliko su dobro postavljeni, neće biti razlike u jačini prirodnog i zuba sa fasetom.
Higijena zuba nakon postavljanja vinira
Kako zubi sa fasetama funkcionišu kao i prirodni zubi, tako se i u pogledu higijene situacija mnogo ne razlikuje. Naime, kada se postave viniri, oralna higijena nastavlja da se održava pranjem, čišćenjem koncem ili interdentalnim četkicama. U svakom slučaju to što se postave te keramičke ljuspice, ne znači da one štite zub od nastanka karijesa. I veštačke dodatke i navlake treba podjednako dobro održavati kako bi bili dugotrajniji, ali i kako ne bi nastajali drugi oralni problemi.