Rešavanje pitanja prava na imovinu, bilo putem nasleđivanja, poklona ili kupoprodaje, složene su i često dugotrajne procedure. Nekada su potrebna i brza, efikasna i pouzdana rešenja, koja će otkloniti sve nedoumice i učiniti da se postupku nazire uspešan kraj. Veliki broj profesionalaca učestvuje da bi se imovinsko pravni odnosi u potpunosti rešili.
Kada su u pitanju imovinsko pravni odnosi, prenos drugih prava, kao i brojne srodne procedure, stručna i iskusna pomoć je uvek dobro došla. Često se za ove potrebe angažuju advokati, ali i kontaktiraju brojni nadležni iz uprave, državnih službi i zavoda. U pitanju su ljudi koji imaju ključne informacije za što uspešnije rešavanje problema različitog karaktera, na brz i lak način.
Kada se sve angažuje profesionalna pomoć?
Veliki broj procedura ne može se rešiti bez aktivne, adekvatne i potpune pomoći i podrške iskusnih, stručnih i profesionalnih ljudi. Naime, kada se regulišu imovinsko pravni odnosi, koji podrazumevaju prenos prava vlasništva nad različitim nekretninama i drugom imovinom, angažuju se najbolji advokati. Postoje i druge procedure kada je neizostavno pronaći veštog i vrhunskog stručnjaka, kao i poznavaoca propisa i zakona.
Naime, javni beležnici ili notari u današnjem vremenu su nezaobilazna adresa za dobijanje javnog pečata i potpisa radi pokretanja i završavanja brojnih postupaka, kao što je ugovaranje, prenos vlasništva, ispunjavanje administrativnih i poreskih, kao i brojnih drugih obaveza. U zavisnosti od tipa postupka, od velike pomoći u brojnim finansijskim situacijama mogu biti knjigovođe, koji pored ažurnih evidencija uvek poznaju najnovije propise, njihove izmene i dopune. Pored navedenih profesionalaca, zaposleni u poreskoj, katastarskoj, upravnoj i brojnim drugim državnim službama u okviru lokalnih jedinica, imaju zadatak da budu prava pomoć i pruže informacije, kao i realizuju aktivnosti onda kada je to strankama neophodno.
Imovinsko pravni odnosi kao složena procedura
Rešavanja međusobnog prava, ali i obaveza građana predstavlja jednu od pravnih oblasti koja ima najdužu tradiciju. U pitanju su imovinsko pravni odnosi koji se kontinuirano uspostavljaju, menjaju i prenose sa jedne na drugu generaciju i osobe, što zahteva povremeno ili čak aktivno angažovanje advokata. Jedino pravnici koji imaju položen pravosudni ispit i upisani su u registar advokata, mogu da zastupaju strane prilikom rešavanja problema ili realizacije procedure prenošenja prava vlasništva sa jedne na drugu osobu.
O komplikovanosti situacija u kojima se prenos imovinskih prava vrši govori i podatak da su nekada u pitanju procesi koji traju dugi niz godina, pa je i profesionalna pomoć u ovom domenu vrlo raznovrsna. Obezbeđivanje listova nepokretnosti iz katastra, sklapanje ugovora i overavanje kod javnog beležnika, kao i prikupljanje druge dokumentacije koja dokazuje nepostojanje više vlasnika, zatim poreskih obaveza ili hipoteke, podrazumeva da se veliki broj službi i lica uključi u realizaciju prenosa prava vlasništva nad imovinom sa jedne na drugu osobu. Bilo da je u pitanju nasledni put, poklon, kupovina i prodaja nepokretnosti i druge imovine u ličnoj svojini, složene procedure zahtevaju da se, pored advokata, angažuju i notari, geometri, procenjivači, agencije i drugi iskusni stručnjaci.
Imovinsko pravni odnosi koji se regulišu naslednim, zatim putem kupoprodaje ili ugovorom o poklonu, često su duga i iscrpna procedura koja podrazumeva uključivanje velikog broja službi i pojedinaca. Pružanje efikasnih i korisnih saveta zadatak je advokata, dok se niz pojedinačnih postupaka realizuje uz veliki broj drugih osoba. Svi zajedno, kao najbolji profesionalci imaju ulogu da svaki korak ostvare bez poteškoća i na što brži način, uz zadovoljstvo klijenata.